У. Д. Ган (William Delbert Gann) е легенда в света на търговията с акции и стоки, като става един от най-успелите търговци за всички времена.
Роден в Техас през 1878 година, Ган започва да търгува през 1902 г., а 6 години по-късно отваря собствена брокерска къща в Ню Йорк.
Използвайки собствен стил в техническия анализ, той печели над 50 млн. долара на пазарите в началото на 20-и век (за сравнение в периода 1920-29 г. средната месечна заплата в Америка е била 100 долара). След няколко десетилетия успешна търговия Ган се оттегля във Флорида, където пише своите произведения до смъртта си през 1955 г.
Ган базира анализа си на връзката между времето и цената, което му позволява да прогнозира най-подходящата цена и време за влизане или излизане от пазара.
В присъствието на представители на пресата той прави 286 сделки за период от 25 дни, къси или дълги, като 264 от тях са печеливши. През 1933 г. извършва 479 сделки, 422 печеливши и 57 губещи, а доходността, която постига, е 4000%.
Той е разработил няколко уникални техники за изучаване на ценовите графики, като вярва, че специфични геометрични модели и ъгли имат характеристики, които могат да помогнат при прогнозирането на цената.
Така нареченото ветрило на Ган (Gann Fan) е съставено от 9 линии, построени под различен ъгъл, които представляват нива на подкрепа и съпротива.
Графиките е необходимо да бъдат разделени на равни интервали на цената и времето, за да бъде централната линия под 45 градуса. Така наречената 1х1 (45 градуса) линия се смята за най-важна в теорията на Ган, като началото на ветрилото е пазарен връх или дъно.
Основната линия 1х1 е линия на подкрепа при възходящ тренд и линия на съпротива при низходящ. Приема се, че ако цената се държи над възходяща 1х1 линия, имаме бичи пазар, и обратното - ако цената е под низходяща линия има мечи пазар. Пробив на линията е сигнал за промяна в тренда.
Също така според концепцията, ако една линия е пробита, цената би трябвало да достигне следващата, където ще има консолидация.
Методите на У. Д. Ган се използват и до ден днешен, ето и нагледен пример на ветрилото върху графика на валутната двойка eur/usd:
Вижте всички статии от категория Обучение