Дания е членът на Европейския съюз, който инвестира най-сериозни средства в сферата на образованието. България е точно в другия край – на дъното на тази класация, показва статистиката на Евростат.
Други държави, които впечатляват с инвестициите си в тази сфера, са Швеция, Белгия и Финландия - плащайки над 6% от брутния вътрешен продукт (БВП) за образование. Страните, които плащат по-малко от 5% от БВП освен България, са Италия, Ирландия и Румъния.
За България този дял възлиза на 4,1 на сто от БВП.
По-малко училища и по-високи такси за транспорт - така ще изглежда българското образование през 2018 г. bTv съобщава, че на 15 септември 17 училища няма да отворят врати. Над 3,7 млрд. лв. от бюджета са предвидени за образователни цели през следващата година. Ръстът с 390 млн. лева трябва да помогне за повишаване на заплатите на учителите и стартирането на нова система за училищни бюджети.Председателят на учителския съюз към профсъюзите Янка Такева заяви междувременно, че нови 90 млн. лева трябва да бъдат предвидени за следващата година, тъй като все още има училища, които предлагат целодневни учебни програми за ученици от 1-ви до 4-ти клас. Парите ще бъдат използвани за осигуряване на допълнителни доходи за учителите, ангажирани в тази дейност. Понастоящем не се изплащат допълнителни средства на специалисти, работещи в две смени.
Значителна част от средствата ще бъдат изразходвани и за компенсиране на учителите и персонала от училищата, които наскоро са били затворени.
Учениците, тръгнали на училище днес, са с близо 17 хил. повече, отколкото са прекрачили училищния праг през миналата 2016 година, съобщи междувременно Министерството на образованието и науката (МОН). Общо учениците в системата на средното образование са 717 589. Броят на първолаците тази година пък е 64 056, което е с 4 500 деца по-малко, отколкото през 2016 г.
Най-много първокласници има в София-град – 12 589, следвани от Пловдив - 6273, и Варна с 4493. Най-малко са във Видин – 696. В целодневна форма в първи клас са се записали общо 55 287, което е над 86% обхванати ученици.
Седмокласниците, които ще държат национални външни оценявания, са 60 921, а зрелостниците са 49 418, съобщават от просветното ведомство.