Фондовата борса в САЩ е във възходящ тренд от почти 7 години. От дъното на пазара, отбелязано през март 2009 г., S&P 500 нарасна с близо 240% в номинално изражение до рекордните 2277 пункта. След отчитане на инфлацията през индекса на потребителските цени (CPI) S&P 500 отчете ръст от 164% за същия период. Логично възниква въпросът
Надценен ли е вече пазарът
Един от най-разпространените индикатори, който отчасти може да даде отговор на този въпрос, е т.нар. „циклично коригиран коефициент цена/печалба“ (CAPE ratio), популяризиран от Нобеловия лауреат по икономика проф. Робърт Шилер. CAPE е елегантен и лесен за изчисление показател, който показва съотношението между текущата пазарна стойност на S&P 500 и усреднената реална (след приспадане на инфлацията) печалба на акция на индекса за последните десет години. За разлика от обикновения показател P/E, който взема предвид печалбата на акция само за последната година и е по-волатилен, CAPE залага на дългосрочното ниво на печалба, което да отчита икономическия цикъл от експанзия до свиване на БВП. Ако текущата стойност на CAPE е под дългосрочната средна, то цените на акциите са подценени спрямо фундаменталната стойност, а ако CAPE е над средната, то цените на акциите са надценени.
Следващата графика показва стойностите на CAPE между 1880 г. и 2016 г. Две основни неща правят впечатление. Първо, CAPE показва тенденция на връщане към дългосрочната средна стойност и, второ - дългосрочната средна стойност е 16,7, докато текущата стойност на CAPE е доста над нея на ниво 28.1.
Нещо повече – показателят в момента се намира на разстояние почти два пъти стандартното отклонение от дългосрочното средно CAPE и само 5% от историческите стойности на показателя са над текущото ниво от 28. С други думи, при допускане за нормално разпределение шансът S&P 500 да е надценен е 95%.
Има ли непосредствена заплаха от пазарна корекция
Гледайки голямата картина, на пръв поглед CAPE наистина проявява тенденция на връщане към средната стойност. По-внимателно наблюдение обаче показва, че тази тенденция често е бавна – например CAPE е под средната си стойност в продължение на 21 години между 1906 г. и 1927 г., в продължение на 15 години между 1940 г. и 1955 г. и в продължение на още толкова между 1972 г. и 1987 г.
Нещо повече – през последните 25 години между 1991 г. и 2016 г. пазарът е трайно над средната стойност, връщайки се към нея единствено за около година през 2008.