Продължават промените в дела на осигурителните вноски във втори пенсионен стълб в Централна и Източна Европа, показа проучване на Investor.bg. Оказва се, че България е лидер с 5% дял на осигурителния доход, заделян в универсален пенсионен фонд. Ситуацията в региона е много разнообразна, като в Унгария например пенсионните фондове бяха национализирани, а в Чехия тепърва ще се създават. В целия регион обаче вноските са недостатъчни за сериозни пенсии. В пъти по-големи са отчисленията към държавното обществено осигуряване, които дори не достигат за плащане на пенсиите на текущите пенсионери и се налага да се ползват приходи от ДДС и други данъци, за да се дофинансира системата.
Пенсионната реформа в Румъния
Новото румънско правителство увеличи вноските във вторият стълб на пенсионната реформа (у нас това са основно УПФ - универсалните пенсионни фондове) от 3,5% на 4% от брутния доход, съобщи Investment & Pensions Europe (ipe.com). Увеличението залегна в бюджета за 2013 г.
Вноските бяха замразени на 2% през 2009 г., но впоследствие се увеличаваха с 0,5% годишно. Плановете са да достигнат 6% през 2016 г.
Пенсионната реформа в Латвия
Латвийското правителство вече прие закон за увеличаване на вноските във втория стълб на пенсионната система от сегашните 2% на 4% през 2014 г. и 6% през 2015 г., като плановете са да се задържат на 6%, показва анализ на Investment & Pensions Europe (ipe.com) от началото на 2013 г.
Пенсионната реформа в Литва
В момента работещите в Литва имат право на избор 1,5% от заплатата им да отива в частен пенсионен фонд, с което се намалява участието им в държавната осигурителна система. От 2014 г. се планира осигурителната вноска да бъде 2% от заплатата, като на осигурените ще бъде разрешено да внасят още 1% по свое желание. В този случай държавата ще допълва към техния 1% още 1% от средната заплата за страната и схемата ще бъде 2+1+1. От 2016 г. тя ще се трансформира в 2+2+2, показват данни на Investment & Pensions Europe.
Пенсионната реформа в Полша
През 2010 г. делът на вноските във втори стълб бе намален от 7,3% на 2,3%. Освободените 5% бяха пренасочени към държавната пенсионна система. Целта в крайна сметка беше намаление на бюджетния дефицит. От 2013 г. вноската в УПФ леко се увеличава до 2,8%.
Пенсионната реформа в Словакия
От септември 2012 г. вноските във втория пенсионен стълб са намалени от 9% на 4%.
Пенсионната система в Естония
Вторият стълб в прибалтийската страна включва вноски от 2% от брутната заплата за сметка на работещия и други 4%, плащани от държавата. Системата стартира през 2002 г., като в момента пенсионните фондове имат активи от 1,42 млрд. евро. Действат 6 управляващи дружества с общо 23 фонда с различно ниво на риск.
Пенсионната реформа в Унгария
През 2010 г. правителството на Виктор Орбан национализира активите на пенсионните фондове от втория стълб. Сумата която държавата получи възлезе на 14 млрд. долара. Пенсионната реформа в България
У нас вноските в Универсален пенсионен фонд, където се осигуряват родените след 31 декември 1959 г., са в размер на 5% от брутната заплата. През годините е имало планове за увеличение на процента до 7%, но досега не са осъществени. За сравнение вноската в общия фонд (държавно обществено осигуряване ДОО) е 12,8% от заплатата на родените след посочената дата. Въведен е таван на осигурителния доход от 2 200 лв.
Около 100 млн.лв. от парите в българските професионални пенсионни фондове бяха национализирани през 2010 г.