fallback

Бъфет: Акциите ще изпреварят златото и облигациите и са много по-сигурни

Легендарният инвеститор критикува инвестициите в "непроизводителни активи"

22:24 | 09.02.12 г. 17

Акциите или инвестициите във всякакъв „производствен“ актив ще се докажат като „неудържим победител“ спрямо облигациите или златото „за продължителен период“, и „нещо по-важно, ще бъдат доста по-сигурни, смята легендарният инвеститор Уорън Бъфет,  съобщи CNBC, като се позова на негова статия, която ще излезе на 27 февруари в пореден брой на списание Fortune и която е качена на официалния уебсайт на изданието.

Статията е описана като преработка на предстоящото му годишно писмо до акционерите на  Berkshire Hathaway. Керъл Луумис от Fortune всяка година редактира това писмо заедно с Бъфет.

Той се обосновава, че облигациите в момента „би трябвало да се продават с предупреждаващ етикет“, защото лихвите по тях не са достатъчно високи, за да компенсират инфлацията и данъците.

Въпреки че облигациите и останалите инвестиции, основани върху определена валута, имат реномето на сигурни, „всъщност те са между най-опасните активи“, смята инвеститорът.

По думите му Berkshire Hathaway притежава американски съкровищни бонове само като сигурно средство за бърз достъп до средства в брой, ако това внезапно ѝ се наложи.

Що се отнася до „непроизводителните активи“ и особено златото, Бъфет обяснява, че инвестиралите в него „не са вдъхновени от това, което самият актив може да произведе – то ще остане завинаги безжизнено – а по-скоро от вярата, че останалите ще го желаят дори по-жадно в бъдеще“.

Макар че нарастващите цени могат да окуражат дори скептиците да се включат, „балоните, които биват надути прекалено, неизбежно се пукат“, подчертава той.

Според него ако цялото злато на света се събере в един куб с дължина на всяка страна от 68 фута, то ще струва 9,6 трилиона долара при настоящите цени от 1 750 долара за тройунция.

За толкова пари „можем да купим цялата обработваема земя в САЩ (400 млн. акра с добиви за около 200 млрд. долара годишно) плюс 16 компании от мащаба на Exxon Mobil (най-печелившата компания в света с над 40 млрд. долара годишна печалба)“ и дори ще останат 1 трлн. долара.

„След един век 400-те млн. акра земеделска земя ще са осигурили зашеметяващи количества царевица, пшеница, памук и други посеви – и ще продължат да осигуряват тези ценни дарове, каквато и да е валутата. Exxon Mobil вероятно ще са платили трилиони долари като дивиденти на акционерите и ще притежават активи, които струват доста повече трилиони (и не забравяйте, че имаме 16 такива компании). 170 000 тона злато ще бъдат непроменени като размер и ще останат също толкова неспособни да произведат каквото и да било. Ще можете да галите този куб, но той няма да ви отговори“, обосновава се Бъфет.

Това обаче не е нова позиция за него. От няколко години той предпочита акциите пред облигациите и златото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:42 | 13.09.22 г.
fallback