fallback

Убива ли високоскоростната търговия инвестирането?

Съвременните компютърни модели откъсват акциите от фундамента и лишават инвеститора от шанса да се изберат по-качествените компании

11:32 | 25.08.11 г. 11
Автор - снимка
Създател

Снимка: Ройтерс

Високоскоростната търговия, при която инвестиционните фондове задържат дадена позиция в рамките на няколко милисекунди, би трябвало да бъде посочена като основна причина за голямата пазарна волатилност, изчезването на диверсификацията и края на подбирането на отделни перспективни акции.

При това проблемът ще става все по-сериозен, коментират за CNBC трейдъри и пазарни анализатори.

„От нашите наблюдения можем със сигурност да кажем, че високочестотната търговия усилва движенията както в положителна, така и в отрицателна посока“, коментира Сал Арнук, ръководител на звеното за търговия с акции в Themis Trading.

“Високочестотната търговия не се базира на фундаменталните показатели на компаниите. Тя почива върху ценовите движения и графичните модели“, обяснява той.

Доказателствата

От началото на месеца широкият американски индекс S&P 500 е регистрирал движения в положителна или отрицателна посока от над 2 на сто през половината от търговските сесии. Това е безпрецедентна волатилност, на фона на която за пръв път в историята Dow Jones Industrial Average направи движения от по над 400 пункта в рамките на четири последователни дни.

Откакто започна по-осезаемият спад на индексите (в началото на юли), всеки от индустриалните сектори на пазара – от банките до комуналните услуги, е имал дневна корелация със S&P 500 от 0,9 или повече, показват данни на Bespoke Investment Group.

Дори цената на петрола се движи, следвайки широкият борсов индекс, като това се е случило в 85% от търговските дни.

Опитвате се да подберете качествени акции?

През последния месец едва 22 компании от състава на S&P 500 се движат с повишение. При компонентите на Dow Jones единствено акциите на McDonald's успяват да постигнат това и то с ръст от само 1 на сто.

Това повдига въпроса – наистина ли перспективите пред всички тези компании се влошават толкова рязко и толкова бързо, или извършваните от компютърни модели сделки „откъсват“ акциите от фундамента?

Трейдърите, ползващи високочестотна търговия, държат позициите си във времеви диапазон от 10 милисекунди до 10 секунди, показват резултатите от изследване на Review of Futures Markets. От него става ясно, че между 40 и 70 на сто от целия оборот, генериран на фондовите борси в САЩ, е дело на компютри.

Според мнозина напоследък този процент е дори още по-висок.

„Корелацията между интрадненвната възвращаемост при акциите се е повишила значително, без да има видима причина за това. Така че това може да се дължи на високочестотната търговия, която отделя акциите от фундаментите“, коментира професор Люк Бауенс от Catholic University в Лувен, Белгия.

„След 2008 година инвеститорите, независимо дали говорим за хедж фондове или портфолио мениджъри, научиха, че при залагането на едно-единствено име може да се стигне до ситуация, в която ликвидността изчезва и се попада в капан“, коментира Алек Левин от Newedge.

Голяма част на високочестотната търговия се пада на мениджърите на борсово търгуваните фондове (ETF). Именно тези фондове правят търговията с цели индустриални групи толкова лесна, колкото и с отделните акции.

Популярността на този вид инвестиции също допринася за корелацията между акциите и намалява възможностите за „надиграване“ с пазара чрез избирането на акции с по-добър фундамент, коментират специалистите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:38 | 14.09.22 г.
fallback