fallback

Как се отменя сделка, сключена на БФБ-София?

Дори да бъде отменена дадена сделка, сгрешилият посредник поема всички претенции, които могат да възникнат към борсата

09:32 | 30.12.09 г.

Правилникът на БФБ-София дава няколко възможности за отмяна на сделка, които станаха особено актуални след като на 28 декември 2009 г. брокер на ИП Кепитъл инвест АД направи грешка за 3,2 млн. лв., купувайки акции на Холдинг Варна АД, вместо облигации на същото дружество. Грешката е факт, въпреки че брокерът на посредника имаше над 4 минути време да отмени погрешно въведената оферта купува.

Според чл. 61 от Част IV на Правилника за дейността на БФБ-София

„В случаите на допусната грешка при въвеждане на поръчка, довела до сключването на една или повече сделки, ....... („грешката“ бел. ред.) може да отпадне единствено след сключването на обратна сделка за същото количество със същата насрещна страна ........“

Според чл. 62. ал. 1

„Извън случаите по предходния член, сделки, сключени в резултат на неоспорими грешки на борсовите посредници при въвеждането на поръчките в Системата, посредством които те са сключени, могат да бъдат отменени с решение на Изпълнителния директор, а в негово отсъствие – от Директора по търговия.“

Според ал. 2 от чл. 62

„За отмяна на сделки по съответният борсов член, допуснал грешката, подава молба - заявление по образец в Борсата най-късно до 15:30 ч. на деня, в който е сключена сделката, към което се прилагат: 1. документ, удостоверяващ съгласието на насрещната страна по сделката за отмяната й; 2. декларация за липсата на подадена поръчка с параметри, равни на параметрите на погрешно въведената поръчка; 3. обяснение относно причините и обстоятелствата, довели до въвеждане на поръчката с погрешни параметри; 4. безусловно съгласие борсовия член да поеме в пълен размер всички претенции, които могат да възникнат срещу Борсата във връзка с отмяната на сделката; 5. декларация по образец от заявителя и от насрещната страна по сделката, че са наясно и приемат условията и сроковете на процедурата по отмяна на сделки, включително и че сделката може да не бъде отменена; 6. копие на подадената клиентска поръчка, която впоследствие е въведена с погрешни параметри от борсовия посредник.“

Под насрещна страна се има предвид другият посредник страна по сделката, а не съответният инвеститор, сключил сделка в резултат от грешката.

Така на практика, ако инвеститор е продал акции на Холдинг Варна АД при високата цена и впоследствие не пожелае сделката да се отмени, то неговата дума не се взема под внимание, защото не е страна по сделката.

Разбира се, този инвеститор ще може да потърси правата си по сделката по уредения в законите начини.

В случая с Холдинг Варна АД, 61 сделки бяха отменени по правилата на чл. 62 от Правилника на БФБ-София (със съгласието на насрещната страна).

Други 8 сделки се очаква да бъдат на практика отменени чрез сключване на насрещна сделка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:11 | 14.09.22 г.
fallback