fallback

Коефицентите за анализ – предимства и недостатъци

Ползването на коефиценти при оценка на акциите е основна част при вземането на инвестиционно решение, но трябва да се имат предвид плюсовете и минусите на всеки един

12:19 | 30.04.09 г.
Автор - снимка
Създател

Ползването на коефициенти при оценка на акциите е основна част при вземането на инвестиционно решение, но трябва да се имат предвид плюсовете и минусите на всеки един:

P/E (Цена/Печалба на една акция)

Предимства:

- Печалбата, измерена чрез показателя Печалба на една акция (EPS), е определящ фактор при вземане на инвестиционно решение; - Показателят P/E е популярен в инвестиционната общност; - Емпиричните проучвания сочат, че разликите в P/E коефицентите са значително обвързани с възвръщаемостта от акциите в дългосрочен план.

Недостатъци:

- Ако компанията е на загуба, изчисляването на P/E коефицента е безполезно; - Поради непостоянния и временен характер на печалбата, анализирането на P/E коефицента е доста трудно; - В зависимост от счетоводните практики, които мениджмънтът е приел, печалбата може да изкриви и това да затрудни сравнението на P/E коефицентите между компаниите. 

Основните видове P/E коефиценти са два: trailing и leading (forward), като при trailing P/E се взима печалбата за последната една година, а при leading (forward) - P/E прогнозната печалба за следващата една година.

При изчисляването на Печалбата на една акция (EPS) трябва да се вземе предвид само тази част от печалбата, която е от обичайната дейност на компанията, и да се изключат всякакви еднократни ефекти като продажба на активи, валутни преоценки и др. Анализаторите също трябва да вземат предвид цикличността на бизнеса и съответно печалбите, както и различията в счетоводната политика на различните компании.

P/BV (Цена/Счетоводна стойност на една акция)

Предимства:

- Счетоводната стойност обикновено е положителна стойност, дори ако компанията е на загуба и EPS е отрицателно число. Така че този коефицент е удобен за ползване тогава, когато P/E не може; - Счетоводната стойност е по-стабилна величина от EPS, така че може да бъде по-полезна от P/E, когато EPS е с особено висока, ниска или променлива стойност; - Счетоводната стойност е подходяща при оценката на компании, които държат ликвидни активи, като финансови, инвестиционни и застрахователни компании, както и при оценката на банкови институции; - P/BV е подходящ и за оценка на компании, които се очаква да фалират; - Емпиричните проучвания сочат, че P/BV коефицентите помагат да се обяснят разлликите в дългосрочната възвръщаемост на акциите.

Недостатъци:

- P/BV коефицентът не включва стойността на нефизическите активи като човешкия капитал например; - P/BV коефицента може да е доста заблуждаващ в зависимост от различията в счетоводните практики, които компаниите ползват; - Поради инфлацията и технологичните промени счетоводната и пазарната стойност на акциите може значително да се различават и в такива случаи не е удачно да се ползва счетоводната стойност на акция за оценка на инвестицията. - P/BV = пазарната стойност на капитала / счетоводната стойност на капитала = пазарната стойност на една акция / счетоводната стойност на една акция,

Където счетоводната стойност на капитала = Собствения Капитал (СК) = (Общо активи – Общо Пасиви) – привилигеровани акции

Често се правят корекции на счетоводната стойност, като се вадят нематериалните активи (репутация, патент и пр.). Също така трябва да се има предвид каква счетоводна политика ползват различните компании, като например дали използват FIFO или LIFO метод при отписване на материалните запаси.

P/S (Цена/Продажби на една акция)

Предимства:

- P/S приема винаги положителни стойности (за разлика от P/E и P/BV), тъй като приходите са винаги положително число; - Приходите от продажби са трудно манипулируеми за разлика от печалбата и счетоводната стойност, които са силно зависими от счетоводните политики, които ползват компаниите; - P/S коефицентите са по-надеждни при оценката на акции, тъй като не са толкова волатилни като P/E коефицентите; - P/S коефицентите са подходящи за оценката на акции на компании в зряла фаза или с цикличен бизнес, както и за стартиращи компании, които нямат история на печалбите; - Също както при P/E и P/BV коефицентите, емпиричните проучвания сочат, че P/S коефицентите помагат да се обяснят разлликите в дългосрочната възвръщаемост на акциите.

Недостатъци:

- Високият ръст на продажбите невинаги води до оперативна печалба, която се измерва чрез печалбата и паричния поток; - P/S коефицентите не включват разликите в разходната структура между различните компании; - Макар да са по-трудно манипулируеми отколкото печалбата и паричния поток, все пак има начини за изкривяване на приходите от продажби, като например продажбата на продукти и доставянето им на по-късен етап.

P/CF (Цена/Паричен поток на една акция)

Предимства:

- Паричният поток е по-трудно манипулируем от печалбата; - P/CF е по-стабилен от P/E; - Емпиричните проучвания сочат, че P/CF коефицентите помагат да се обяснят разлликите в дългосрочната възвръщаемост на акциите. 

Недостатъци (предвид това както се има предвид под „паричен поток”):

- Когато за паричен поток се ползва EPS плюс непаричните задължения, някои елементи, като например непаричните приходи и нетните промени в оборотния капитал се изпускат; - Free Cash Flow to Equity (FCFE) се предпочита пред Cash Flow, но е по-волатилен. FCFE е паричният поток на разположение на обикновените акционери, след като се включат всички оперативни разходи, лихви и плащания по главници, инвестиции в оборотния капитал и в постоянните активи и постъпления от издаването на дългови инструменти.

В материала са ползвани материали от CFA

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:16 | 09.09.22 г.
fallback