fallback

Р. Масларска: Преди да се захванете с търговия, инвестирайте в обучение

Има безкрайно много достъпни начини да се ограмотяваме за валутния пазар и е важно да се възползваме от тях

09:15 | 21.12.12 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Радослава Масларска е Председател на СД на инвестиционния посредник ЕЛАНА Трейдинг. Кариерата й като финансист започва в ЕЛАНА през 2001 г., когато се присъединява към екипа на компанията като технически сътрудник, който подпомага работата на служителите в отдел „Външни пазари”.

Впоследствие става дилър в отдел „Външни пазари”, а през 2004 г. е повишена като ръководител на отдела. През 2006 г. г-жа Масларска поема длъжността прокурист на инвестиционния посредник ЕЛАНА Трейдинг, а от май 2007 г. вече е изпълнителен директор на водещата компания на финансовите пазари. Назначена е за Председател на Съвета на директорите на компанията от 2010 г. Г-жа Масларска бе сред панелистите по време на конференцията ForexForum Investor.bg.

- Кои са най-честите грешки, които виждате сред начинаещите си клиенти?

Грешките не са една и две, което е нормално за нещо ново и непривично. Въпреки че всеки трейдър е отделна личност, човешката психология, която  движи инвестиционните решения, много често се проявява по един и същи начин и се правят идентични грешки.

Първата и най-честата грешка е подценяването на риска. Обикновено след кратко използване на демо сметка и реализирането на виртуални печалби, прохождащият в „занаята“ започва да търгува реално.

Той прави няколко успешни сделки, защото не е натоварен емоционално, тъй като все още не се е сблъсквал със загуба на реални средства. Сметката върви нагоре заедно със самочувствието до момента на първата загуба.

Тази грешка е последвана от втора, от период на несигурност. Дори при някои хора има и страх да се търгува. Тогава начинаещият разбира, че морето не е до колене и осъзнава рисковете и необходимостта от това да инвестира в ограмотяване. Това е  моментът, в който вече трейдърът започва да се вслушва в съветите на по-опитните от него.

Колкото и да са неприятни тези първоначални грешки, те няма как да бъдат избегнати и всеки сам трябва да ги изпита, за да осъзнае сериозността на търговията на FX пазара. Едно от най-ценните качества на този пазар е опитът, а той не се купува. Eдинственият необходим ресурс за да го придобиеш е „време“, т.е. търпеливо да търгуваш във времето без да целиш непременно „големия удар“ тук и сега.

- Кое е първото нещо, на което се стремите да научите онези, които искат да търгуват?

Много са нещата на които искаме да научим желаещите да се захванат с валутна търговия. Но първата им стъпка към успеха е да осъзнаят не само икономическите фактори зад валутния пазар, а и психологическите фактори за техния успех или неуспех като трейдъри. Дисциплината и потискането на емоциите се учи много по-трудно от разпознаването на вълните на Елиът или от познаването на икономическите показатели.

Отново използвам възможността да призова всички начинаещи и бъдещи трейдъри да инвестират много време в обучение преди да започнат да търгуват с реални значими за тях средства. Именно това е и корпоративната ни мисия – предлагаме безплатни обучения под всякаква комуникационна форма – уебинари, семинари, лични обучения пред компютъра, обучения по телефон, обучения вградени в платформата и т.н.

Хубавото на този пазар е и че съществува безкрайно много евтина, достъпна литература, така че възможностите за ограмотяване на инвеститорите са безкрайни и те трябва да се възползват от тях.

- Може ли да се говори за професия „трейдър” и има ли бъдеще тя?

Вместо професия аз бих използвала думата занаят, защото веднъж усвоено, умението да търгуваш правилно и интереса към динамиката на този пазар остават за цял живот.

Професионални трейдъри в България съществуват и сега, но са рядкост. Тук най-често професионалните трейдъри са експерти от бранша, които по някаква причина напускат компаниите си и започват да се занимават основно с търговия за собствена сметка или пък управляват чужди средства.

FX пазарът обаче продължава да набира популярност и няма пречка млади експерти да търсят доходи като професионалисти. Една от положителните страни на FX пазара е, че за да станеш добър трейдър, първоначалното капиталовложение е повече под формата на време за обучение, отколкото на парични средства.

Иначе казано - с много четене, инат и упоритост може да се стигне до положителни резултати. В края на краищата, това се отнася за всяко едно занимание - за да получиш нещо, първо трябва да дадеш. Няма лесни пари нито на валутния пазар, нито на който и да е друг.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:29 | 14.09.22 г.
fallback