fallback

Да инвестираш като Бъфет – тайната е разкрита

Как милиардерът избира акциите в портфейла си и каква е стратегията му за инвестиции, вече не са въпроси, забулени в мъгла

10:12 | 03.10.11 г. 7
Автор - снимка
Създател

Уорън Бъфет получава Медал на свободата от американския президент Барак Обама. Снимка: Ройтерс

Когато говорим за успешни инвеститори, без съмнение първото име, което ни идва на ум е това на американския специалист Уорън Бъфет. Изградил своята империя далеч от Wall Street, в американското градче Омаха, Бъфет е модел за поведение на много инвеститори по света, а всяка негова крачка или идея получава огромен отзвук в медиите.

Причината за това са поредицата успешни инвестиции, които превръщат Бъфет в най-богатия човек на света. Безспорно инвестиционната стратегия на милиардера заслужава внимание и на нея са посветени множество статии, анализи и книги.

Всички те имат принос в изясняването на методите, които Оракулът от Омаха използва при подбора на компаниите в инвестиционния си портфейл, но от скоро на пазара има една книга, която съвсем ясно обяснява и демонстрира принципите на милиардера.

Автори на книгата, която носи заглавие „Уорън Бъфет и анализът на финансови отчети” са Мери Бъфет и Дейвид Кларк – две от най-близките до Бъфет личности в даден момент от неговия живот.

Мери Бъфет е бившата съпруга на сина на Уорън – Питър. Между 1981 и 2003 година тя е имала възможност за близък контакт с инвеститора и на база това е публикувала няколко книги за неговия живот и инвестиционни идеи. Дейвид Кларк пък е един от най-известните „бъфетолози” – най-близките ученици на специалиста.

Те двамата са успели да съберат най-важните принципи, които Уорън Бъфет използва в корпоративния анализ и защо подборът на портфейла на специалиста му позволява дълго време да задържа едни и същи позиции, а те да му носят все по-голямо и по-голямо богатство.

В „Уорън Бъфет и анализът на финансови отчети” много ясно е посочена разликата между стратегията на Бъфет и тази на неговия учител – Бенджамин Греъм. Греъм е основоположник на „инвестирането в стойност”, като търси онези компании, които пазарът не оценява правилно и инвестира в тях.

Характерното е, че Греъм не е задържал отворена позиция повече от две години или след момента, в който тя му донесе 50% доходност, обяснява Дейвид Кларк. Основното, което Греъм търси в отчетите на дружествата е това, дали те са платежоспособни и дали притежават достатъчно ликвидни средства.

Бъфет обаче поглежда по-далеч. Той започва да търси такива компании, които имат дългосрочно конкурентно предимство с идеята, че ще може да ги притежава в далеч по-дълъг хоризонт. Именно това е основата, върху която Бъфет планира и осъществява своите покупки.

Дългосрочното конкурентно предимство има няколко основни характеристики – то създава някакъв тип монополна позиция и позволява или продажбата с по-висока надценка или продажбата на по-голям брой стоки. Ако такова предимство е налице, то бизнесът на компанията ще продължи да расте година след година, а по този начин би трябвало инвеститорите да реализират значителна капиталова печалба.

Книгата „Уорън Бъфет и анализът на финансови отчети” разкрива процеса на откриване на подобно дългосрочно конкурентно предимство. Тя е изградена върху счетоводния отчет на дружество и основните му компоненти – баланс, отчет за приходите и разходите и отчет за паричните потоци.

Авторите на книгата декомпозират трите документа на съставляващите ги статии и обясняват къде може да се "крият” дългосрочните конкурентни предимства и съответно - къде би трябвало да се крият капаните за инвеститорите.

При всички случаи в книгата няма да откриете имената на компаниите, които да ви направят богати. В нея обаче има нещо далеч по-важно – ясен пътеводител за това, как сами да открием звездите в инвестиционния си портфейл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:16 | 14.09.22 г.
fallback