IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Големите дивиденти могат да се окажат много лоша новина

При ниските цени на активите отказът от реинвестиране поражда недоверие в бизнес модела

18:20 | 03.07.10 г. 11
Автор - снимка
Създател
Големите дивиденти могат да се окажат много лоша новина

На фона на цялостното негативно настроение на финансовите пазари, мнозина инвеститори, инвестиращи в дивидентни компании, се чувстват по-щастливи от когато и да било. Много компании увеличават плащанията си за дивиденти през последните месеци и акционерите имат повод за радост.

По-високите дивиденти обаче всъщност биха могли да се окажат много лош сигнал за икономическата ситуация в САЩ, пише в свой блог анализаторът Дан Калпинджър.

Повечето инвеститори разглеждат дивидентните компании като консервативни и със слаб потенциал за растеж. За това има доста причини. Southern Company например изплаща щедри дивиденти, но потенциалът за бъдещи печалби е доста ограничен и то от регулаторните органи.

Различните регулационни режими могат да покриват големите капиталови инвестиции, така че компаниите за комунални услуги често пъти нямат свободата да връщат печалбата обратно в бизнеса си като инвестиции.

Не така обаче стоят нещата в секторите, които не се регулират по такъв начин. Инвеститорите не са изненадани от увеличаването на дивидентите от страна на компании с голям бизнес и ограничени възможности за развитие и вътрешни инвестиции.

Phillip Morris International например има глобална тютюнева империя, но само огромно увеличаване на разходите за маркетинг и реклама би могло да донесе нови печалби. Eli Lilly може да използва част от печалбата си за изследователска и развойна дейност, но има опасност от минимална възвращаемост на тези средства.

От тази гледна точка инвеститорите осъзнават, че тези компании не могат да направят кой знае какво с кеша, който натрупват, освен да го раздадат като дивидент.

Заплашен ли е растежът?

Това, което е обезпокоително за пазара и да предизвика негативни настроения, е фактът, че доскоро смятани за сериозни двигатели на растежа компании не виждат по-добри алтернативи за парите си и ги раздават като дивиденти.

Пример за това е Starbucks. По-рано тази година гигантът обяви тримесечен дивидент от 1о цента, което доведе до дивидентна доходност на акцията му от 1,6 на сто. На база прогнозата за печалба на акция от 1,23 долара на акция тази година, това все още изглежда като ниско ниво.

Сигналът обаче е, че компанията признава, че вече не вярва във възможностите си да генерира по-висок растеж в случай, че запази при себе си 300-те млн. долара, които ще раздаде на инвеститорите.

Viacom също наскоро обяви, че започва изплащане на дивидент, като планира плащане на 0,60 цента на акция, или пбщо 360 млн. долара на година. Тук явно също се смята, че изплащането на парите може да бъде по-полезно от инвестирането им и разрастване на бизнеса.

Липса на алтернатива

Могат да се видят и други сигнали за нежелание за реинвестиране в бизнеса при тези компании, които са натрупали огромни количества кеш, но нито го инвестират, нито го изплащат като дивидент. Примери за това са Cisco и Apple, които имат огромни резерви от налични пари, но продължават да ги пазят.

Намерението за изплащане на дивидент в настоящата икономическа среда може да е объркващо. Очевидно е, че с изплащането на дивидент компаниите на растежа признават, че вече не вярват в това, че реинвестирането ще доведе до нов растеж. Поради тази причина те не виждат друга алтернатива освен връщането на пари към акционерите.

Веднъж обаче, когато получат дивидент, акционерите са изправени пред същата дилема. Какво би трябвало да се направи с парите? Да се сложат на спестовна сметка или да се насочат към облигационния пазар, където лихвите падат, не изглежда добра алтернатива.

Каквото и да е решението, трябва да се помисли за това, което компаниите не правят с парите, които изплащат като дивиденти:


- те не наемат нови служители
- не стартират и нови проекти, насочени към растеж
- не инвестират и в нови възможности, които да подкрепят растежа на икономиката

Казано накратко, получаването на дивидент е приятно за акционера, но може да е сигнал, че компанията се отказва от наемане на нови хора или развитие на нови проекти. И докато дивидентите вероятно ще увеличат благосъстоянието на домакинството-акционер, което би резултирало в увеличено потребление, те по-всяка вероятност не са добър сигнал за икономиката.

Особено показателно е това в настоящия момент, когато цените на активите са на относително ниски нива и добър бизнес план би могъл да довде до конкурентни предимства след края на кризата.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
Nabludatel777
преди 14 години
"Всяка добре работеща компания може да отделя 20-40% от печалбата си за дивидент"...Абсолютно съм съгласен с теб...НО има ли на БФБ наистина добре работещи компании и колко са те ? Как може от само една банка да даде дивидент като всичките са супер добре ? Да не говорим за застрахователните компании... Нали "финансовия сектор" у нас е с оценка 6 по петобалната система. Много от нашите компании (не всички) грубо манипулират отчетите си и имитират дейност като завишават разходите си и точат печалби за всякакви измислени дейности...такак както това правят ЕРПтата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
bertram
преди 14 години
дай боже да го докараме до там повечко такива 'лоши' новини да има и на БФБ. Ще лапаме тлъсти дивиденти и ще страдаме за дружествата с ограничен разтеж :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
Bushon
преди 14 години
Плюс това, доколкото помня решенията дали да има дивидент и какъв да е той не се ли взима от общото събрание, когато няма мажоритар? Ясно към кой е отправена "анализа"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
Bushon
преди 14 години
Тоз герой иска да предефинира АД-то ли? Направо се чуда как не е измислил да има данък "акционер", парите от който да отиват в корпорациите. Да имат да растат и да отварят работни места. И проблемите със спекулите ще се решат по тоя начин, просто няма да има капиталови пазари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
Ironhorse
преди 14 години
Много слаб анализ.Споменатите компании са глобални, на къде повече да имат разстеж ?!Света преосмисля буквално начина си на живот и за това глобалните компании изчакват на къде ще тръгне света. Консуматорското общество и икономика са на прага на развитието си. Не случайно активно се търси нов модел на социално икономически ред !Нормално е след най-дългата конкурентна гонка от 30 г., компаниите да спрат и да се огледат къде са, какво са и доволни ли са. Щом дават дивидент значи са доволни. Няма нищо по-хубаво от компания изплащаща дивидент в тези времена. Така дава избор на инвеститора какво да прави с парите си. Някой да е спрял доволният инвеститор да закупи още акции с изплатените пари ?! И още нещоДивидентите се гласуват на общи събрания от акционерите, щом така искат тяхна воля. Това не е България, мажоритаря да точи компанията с услуги на фирми близки до него и после ама то няма пари !!Слаба статия, безименна .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
Гари
преди 14 години
Понеже *** не дава дивидент затова се скъсват момчетата да пишат подобни *** статии. За какво да купуваме акциите, ако не заради дивидент? Това е крайната цел на играта. Да си имаш едни стабилни акции, които да ти носят стабилен доход. Не да хвърляш боб дали ще се вдигне цената или не. Всяка добре работеща компания може да отделя 20-40% от печалбата си за дивидент, а с останалите да се развива. Всичко друго си е измама на акционерите и далавера за мажоритаря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
milenkk
преди 14 години
На всеки акционер като собственик му се полага част от печалбата тоест дивидент, а за това че някой компании не искат да си делят финансовия резултат с никой могат да се измислят десетки причини. Американците с тяхната мания за величие и стремеж към разрастване до безкрайност накрая фалират. Алчността ги погубва, както стана с лемън и много други банки и компании.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
Snipe
преди 14 години
Значи, ако има печалба, е лишо да се раздава дивидент (компанията е обречена на заой), а ако няма печалба, не може да се раздава.Ако борсата расте, няма смисъл да се раздава (защото капиталовата печалба в общия случай е по-голяма), а ако пада, е опасно (защото дружеството се декапитализира).С други думи, най-добре е въобще да не се раздава дивидент. Най-добре за кого обаче?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
Dror
преди 14 години
ako sam investitor koito iska da naptavi dalgosro4na investitsia, zashto mi e da investiram v kompania koiato ne plashta dividendsprez poslednata godina pove4eto kompanii pusnaha na pazara ogromno koli4estvo aktsii, prodadaha ogromno koli4estvo korporativni bondove, na fona na zadavashtata se inflatsia kakvo bi mi doneslo investiraneto v takiva aktsii, pri polojenie 4e ne plashtat dori dividend
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
Pyramid
преди 14 години
Зарибяване, нормално. Как иначе ще привличат нови акционери, ако така и не се поотпуснат? Балансът е труден, но, успееш ли, си заслужава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още