Карта на платените паркинги в столицата е изготвил Центърът за градска мобилност, съобщи съуправителят му Марчело Доковски пред БТА. Първоначалният вариант на картата съдържа 46 платени паркинги с над 50 паркоместа, като общият брой на паркоместата в тях е 6 194.
Картата обхваща основно районите, които попадат в "синята", "зелената" и "жълтата" зони за кратковременно паркиране, които са залегнали в проекта за концепция за зони за организация и контрол на паркирането в столицата.
Освен това първоначалният оповестен вариант на картата обхваща само изследваните и проверени на място места за платено паркиране. По думите на Доковски те са разположени върху частни терени и информацията за тях е събирана от Столичния инспекторат по районни администрации. Целта на обследването е да се видят възможностите за извънулично паркиране.
Публикуваната карта няма претенции за изчерпателност, а по-скоро за вече уточнени места за платено паркиране, като е възможно да има и други платени паркинги с голяма площ.
Според Доковски на обследваните платени паркинги в момента няма цена за паркиране на час по-малка от 2 лева.
Голяма част от обявените платени паркинги са съсредоточени в западните райони - "Възраждане", "Сердика", "Красна поляна" и "Илинден", както и в район "Средец". На тези територии са и най-големите като паркоместа паркинги - от 50 до 1 033. Сред тях са и подземните паркинги на търговските центрове.
Крайната идея, както обясни Доковски, е след обследването на всички зони за платено паркиране да има ясна индикативна система, която да дава информация за свободните места в тях.
До момента с обявения проект за концепция за паркирането е заявено, че основната част от столицата ще бъде разделена на три зони, като във всяка от тях ще има диференцирано заплащане за паркиране на час.
От Центъра за градска мобилност вече са внесли предложение за промяна в Наредбата за организация на движението в столицата, което се отнася за съществуващото преди отмяната му с решение на Върховния административен съд "преференциално паркиране" на живеещите в "синя зона". В него се избягва термина "преференциално", тъй като това беше повод за съдебната атака срещу наредбата - заради дискриминационен елемент.
В предложените промени няма текст, който да регламентира таксата за този режим на паркиране. До отмяната й тя беше 70 лева, а срещу тях се издаваше винетен стикер.
До отмяната на режима винентният стикер се ползваше от 4 050 автомобила на живеещи с постоянен адрес в "синя зона". По информация на Центъра за градска мобилност от началото на годината до момента е имало 1 170 запитвания от живеещи в сегашната "синя зона" за възможността за облекчено паркиране в близост до домовете им.