Хиляди собственици на жилищни имоти във Великобритания щяха да загубят жилището си, ако не беше приета законова поправка, която се очаква да влезе в сила утре.
Новите разпоредби, които ще бъдат посрещнати с облекчение от хиляди британци, изпитващи затруднения да обслужват месечните си ипотечни вноски, представляват поредният удар върху банковата система в страната.
Поправките затварят законова „вратичка“, която досега излагаше собственици, които са пропуснали да платят две поредни вноски по своята ипотека, на опасност от незабавно отнемане на жилището.
Новият текст забранява на банките да пристъпват към процедура по отнемане на жилището без съдебна заповед. Единствените други случаи, при които банките ще имат право на собственост над жилището, ще бъдат, когато собствениците доброволно се откажат от него.
Решението слага край на период от месеци на жалби и възражения от страна на организации спрямо остаряло законодателство, датиращо от 1925 г., което позволява на банките да отнемат имотите без съдебна процедура, пише в. Таймс.
Доклад на британската неправителствена организация Shelter сочи, че кредиторите на Острова не опитват всички възможни методи да предотвратят принудително отнемане и пристъпват към процедурата прекалено прибързано.
През ноември от Съвета на ипотечните кредитори във Великобритания (CML) понижиха прогнозата си за общия брой на имотите, които ще бъдат отнети от своите собственици тази година, до 48 хил. от първоначално очакваните 75 хил.