fallback

Какво е мястото на частния капитал в жилищното строителство?

Откъде ще дойде финансирането на нови проекти за имоти в САЩ в момента, в който жилищният пазар се възстанови?

12:22 | 20.11.09 г.
Автор - снимка
Създател

Едно от най-големите препятствия, които кризата донесе на глобалния пазар на имоти, бе „пресъхването“ на почти всички източници на финансиране. Предвид големия обем от кредити, получени от инвеститори и предприемачи по време на бума, които ще трябва да се рефинансират през следващите години, много специалисти очакват този проблем да се задълбочи дори още повече. Това води до още по-голямо влошаване на и без друго отслабналия строителен сектор и целия пазар на имоти.

За някои тази стагнация в сегмента на развитие на нови проекти може да позволи на пазара да се освободи от неусвоения инвентар, докато кредитният ресурс, който бе едно от главните средства за финансиране на предприемачите, се завърне на пазара.

Междувременно обаче те се опитват да намерят нови методи за финансиране пазара, за да задвижат изпадналия в летаргия пазар.

В този контекст за много играчи и наблюдатели стои въпросът има ли място частният капитал и дяловите инвестиции на пазара на имоти. За американските предприемачи на пазара на жилищно строителство отговорът на този въпрос е положителен.

Убедени, че банките ще отказват техните молби за кредити в продължение на години напред, от Националната асоциация на жилищните строители (NAHB) в САЩ планират да стартира инициатива за създаване на контакти между своите членове и компании за дялови инвестиции.

Въпреки стабилизиращите се цени и ръста на сделките със земя, които са признак за настъпващо възстановяване, за пръв път асоциацията съветва своите членове да търсят методи за финансиране извън банковия сектор.

Обичайните партньори на индустрията, традиционните банки, бяха толкова зле засегнати от рецесията, че предприемачите вече не могат да разчитат на тях, поне за обозримото бъдеще, смятат от NAHB.

„Рецесията създаде нова парадигма”, казва Джери Хауърд, изпълнителен директор на NAHB, цитиран от Ройтерс. „Това не е като при предишни спадове, където семейни строителни концерни, които съществуват от три поколения, можеха да отидат при своите местни банки. Най-голямото оплакване на нашите членове е липсата на достъп до капитал.“

Частният капитал не е чужд за жилищната индустрия. Частните инвеститори и компании играят съществена роля на пазара на земя, като има и много примери за известни проекти, които са плод на партньорство между публични и частни партньори, пише изданието.

„Достъпът до капитал не е проблем за големите строители“, казва Хауърд, като уточнява, че инициативата на асоциацията сега е насочена към по-малките играчи.

За тази цел тя ще последва примера на технологичната индустрия. По подобие на практиката за финансиране, разпространена в областта на биотехнологиите, асоциацията смята да организира малки сесии, на които ще срещне членовете на индустрията с различни по вид и обхват на действие инвеститори, които използват рисков капитал.

В момента асоциацията се опитва агресивно да провокира интереса на инвеститорите и да ги привлече на изложение за имоти, което ще се организира през януари. По време на него компаниите от сектора на жилищното строителство ще представят свои проспекти пред потенциални инвеститори, сред които и частни инвестиционни фондове.

„Дори преди година, дори преди шест месеца тези хора не бяха готови да говорят за това”, казва Хауърд. „Сега обаче цари усещането, че вече сме на дъното.“

Все още крехък

Въпросът, разбира се, е кое е това нещо, което ще привлече частните инвеститори да се впуснат там, където банките и регулаторите се страхуват дори да стъпят, пише изданието.

Всеобщото мнение е, че жилищният пазар е все още много крехък. През октомври новостартиралите проекти на него се понижиха с 10,6% до най-ниското си ниво за последните шест месеца.

Въпреки това някои смятат, че има инвестиционен интерес към схемата на NAHB. Поне такова е мнението на Джоди Кан от компанията Michael P. Kahn & Associates LLC, която установява контакти между строителни предприемачи и частни инвеститори.

Сред последните, които традиционно се фокусират върху инвестиции в земя, има и една група, които са отворени към идеята да се включат и в проекти за жилищно строителство, казва Кан.

Тази група смята, че жилищният пазар е вече на дъното и съществува възможност в отношението на регулаторите, които не позволяват на традиционните банки да правят разграничение между строители, които все още оперират и такива, които са фалирали.

„Те може да налагат по-високи лихви”, казва тя. „По време на бума банките всячески ухажваха строителите и лихвите бяха конкурентни. Сега обаче почти няма никакви източници, така че цената (на кредитния ресурс) се покачи...“.

Наред с това предприемачи, които са продали строителни терени на строителни компании, също може да искат да се включат в проекти в момента, в който жилищният пазар се възстанови, казва Ралф Грибоу, изпълнителен директор на The Atlantic Companies, частна предприемаческа и инвестиционна компания.

Предвид липсата на банково кредитиране строителите се нуждаят от такива алтернативни форми на партньорство, казва той. Те обаче също имат своята цена.

„Предполагам, че всеки строител ще търси такъв вид партньорства. Той ще спечели много по-малко пари, но от друга страна, как иначе въобще би успял?“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:02 | 21.08.22 г.
fallback