fallback

Банско и Разлог против включване на нови територии в Световното наследство

Кметовете на двете общини уверяват премиера, че е излишно още територии от НП "Пирин" да бъдат защитени от ЮНЕСКО

17:18 | 09.10.09 г.

В отворено писмо до премиера Бойко Борисов кметът на община Банско Александър Краваров и временно изпълняващият длъжността кмет на община Разлог Благой Дункин изразяват безпокойство от включването на нови територии в района като обект на Световното наследство.

„В момента представители на Комисията по Световно и културно наследство към ЮНЕСКО извършват оглед на територии от Национален парк (НП) "Пирин", който е обект на Световното наследство“, се посочва в писмото.

„Целта е превръщането на целия парк в защитена територия под егидата на ЮНЕСКО. През годините площта на националния парк се е увеличила от 24 000 хектара до сегашните 40 000 хектара. Сега под натиска на екосдружения, които са превърнали опазването на околната среда в личен доходоносен бизнес, искат разширяване с още 12 000 хектара“, заявяват Краваров и Дункин.

„Като кметoве на община Банско и община Разлог сме изключително обезпокоени и разтревожени, защото включването на нови територии като обект на Световно наследство означава забрана за всякаква дейност в Националния парк „Пирин“. Новите зони включват и територии около Симитли и Кресненското дефиле, Разлог, Добринище и Банско. Това поставя под заплаха осъществяването на важни инфраструктурни проекти, включително разширяването на скизоните в Банско и Добринище, изграждането на скизона „Кулиното“, изграждането на автомагистрала „Струма“ и забавяне на развитието на програма „Достъпност“, която е част от оперативна програма „Транспорт“, е посочено още в отвореното писмо, цитирано от БТА.

Двамата общински ръководители излагат и други свои аргументи против евентуалното разширяване на защитените територии в района, като заявяват, че „в условията на глобална криза планинският туризъм има огромно значение за оцеляването, просперитета и запазването на работните места във всички сфери на националното стопанство“. Според тях развитието на хранително-вкусовата промишленост, на селското стопанство и строителството в целия район зависят изцяло от туризма.

Краваров и Дункин се обръщат към премиера с молба да упражни цялото си влияние и да не допусне „излишното номиниране на нови територии от Национален парк "Пирин" в обект на Световно наследство, което изключително много ще затрудни бъдещото развитие на цяла Югозападна България“. Те се надяват също Ирина Бокова като новоизбран генерален секретар на ЮНЕСКО да прояви разбиране и да съдейства да не се налагат ограничения.

Вчера Европейската комисия изпрати на България четири писмени предупреждения, отнасящи се за четири отделни случая, в които не е осигурена адекватна защита на околната среда. Единият случай е именно във връзка с Пирин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:13 | 10.09.22 г.
fallback