За американците, които се двоумят дали да купят или да наемат жилище, везните се накланят към придобиването на собственост, пише Msnbc. Заради обезценяването на жилищата, ниските лихви и данъчните облекчения наемателите осъзнават, че биха могли да си позволят да плащат ипотека за малко повече пари.
Разликата между месечните вноски по ипотеки за жилище на медианна цена и медианният наем се е свила от 777 долара до само 221 долара през последните три години, показва анализ на AP в 45 големи града в страната. Това може да означава бърз край на жилищната криза, тъй като наемателите ще се насочат към изкупуване на непродадени жилища на пазара.
В някои райони като Кливланд, Атланта, Индианаполис и Сейнт Луис, разликата е по-малко от 100 долара на месец и все повече ще се стеснява, ако прогнозите за по-рязко понижение на цените на жилищата в сравнение с наемите тази година се сбъднат.
На по-рано скъпи пазари като Финикс, Лас Вегас и вътрешността на Калифорния и Флорида, където спадът на цените е повече от 40%, продажбите растат, тъй като хората, които за първи път купуват жилище, успяват да постигнат изгодни сделки.
Те са подпомогнати от федерален данъчен кредит, който покрива 10% от цената на жилището или до 8 хил. долара за купувач на основно жилище с доходи до 75 хил. долара годишно. Кредитът изтича в края на ноември.
Евтините жилища, които се продават заради необслужени ипотеки на някои от тези пазари, привличат множество оферти. С изравняването на търсенето и предлагането, цените на жилищата ще започнат да се покачват, но засега е много лесно за купувачите да намерят изгодни сделки.