Азиатски инвеститори, особено от Китай, насочват поглед към Австралия, където пазарът на имоти не е бил толкова сериозно засегнат от рецесията и е считан за сигурно място за инвестиране, пише PropertyWire.
Напоследък има много оферти за покупка на известни сгради в Сидни, казва Ричард Бътлър от CB Richard Ellis. Компанията е изчислила, че чуждестранните инвеститори участват в 12% от всички сделки с имоти в Австралия през първата половина на годината в сравнение с 9% през 2008 г.
Фактът, че цените в Австралия не са се понижили толкова силно, колкото на други пазари, засилва чувството за сигурност сред инвеститорите. По данни на Jones Lang LaSalle цените на бизнес имотите в Сидни са отчели 15% спад на годишна база през първото тримесечие спрямо над 30% понижение в Шанхай, Хонконг, Токио и Мумбай. Наемите в Сидни са намалели с 25%, докато тези в Сингапур, Токио и Мумбай са спаднали с над 30% през първото тримесечие.
Чуждестранните компании, които наскоро са инвестирали в Австралия, включват южнокорейската Woori Investment и японската строителна фирма Sekisui, която ще изгражда жилища в Сидни и Бризбейн. Китайските компании също са активни на жилищния пазар. Според брокери богатите китайци искат децата им да учат в Австралия и затова движението на пазара е толкова голямо.
„Те са привлечени от сигурността в страната, високото качество на образованието и високия стандарт на живот“, казват посредниците.
Анализаторите смятат, че моментът за навлизане на чуждестранни инвеститори на пазара е добър, тъй като много местни играчи в момента са неактивни заради липсата на кредитиране. Дейвид Грийн-Морган от DTZ очаква сделките да се умножат заради наплива на чуждестранни инвеститори, които ще се възползват от най-добрите предложения на пазара.
„Те идват на този етап от цикъла, тъй като виждат възможности. Ще са доволни да останат 5-8 години, и когато пазарът започне отново да се надига, ще си тръгнат“, казва той.