Преди кризата беше много лесно. Купуваме имот, отдаваме го под наем и след около година го продаваме със значителна печалба. Това време вече отмина, но въпреки това някои експерти твърдят, че на много пазари в Европа точно в момента съществуват редица възможности за печалба от имоти, които купуваме или тези, които вече притежаваме, пише британският вестник Guardian.
Спадът заличи 30% от стойността на имотите, като за някои видове имоти и региони спадът е дори по-голям. Трябва да се има предвид, че цените на имотите може да отбележат още значителни спадове, но за тези, които влизат на пазара сега, съществуват редица възможности, пише изданието.
Реконструкция
Купете по-стар имот в добра локация и след това го реновирайте. Цените на имотите, закупени на търгове, често са значително по-ниски от тези, които брокерите предлагат. Възстановяването на жилищния пазар обаче може да е доста бавно, затова е добре да се предвиди период за реновиране и отдаване под наем от две до пет години, след което може да се мисли за продажба, тъй като пазарът тогава се очаква да бъде по-стабилен.
Постройте сами
Цените на парцелите в някои региони в Европа са с 20 до 50% по-ниски от тези през 2007 г. При покупката на терен обаче трябва да сме сигурни, че той е разположен на място, за което знаем, че ще получим всички разрешителни за строеж. Строителните материали може да не са много по-евтини, но работната ръка е поевтиняла значително. Наред с това много строителни компании вече не са заети с мащабни проекти, възлагани от големите строителни предприемачи и инвеститори. В този смисъл те са склонни да работят и по по-малки проекти.
Покупка с цел отдаване под наем
Тази инвестиционна практика беше много популярна в много от големите градове и курорти преди началото на кризата. Сега там има много имоти, които чакат да бъдат отдадени под наем и за които няма търсене. Затова инвестициите в тези региони не са добра идея, тъй като цените там се очаква да стагнират, а наемите вероятно ще останат ниски още доста време, пише изданието. Все още има обаче някои сегменти, при които наемният пазар е силен. Като пример за такъв се дава секторът на студентските общежития, който се оказва устойчив на рецесията, тъй като търсенето при него се обуславя от други фактори и е все още голямо.
Ваканционни имоти в чужбина
Това е високорисков сегмент, тъй като в много случаи трудно се намира надеждна информация и брокери, на които можем да се доверим. Специалисти съветват да се използват услугите на независими юристи, запознати с конкретния пазар.
Покачването на стойността на тези имоти в повечето държави се очаква да бъде бавно, затова трябва да се избират жилища в локации, които имат целогодишен поток от туристи. Експертите съветват да се избягват страни като Испания, България и Турция, в които има свръхпредлагане на ваканционни имоти за отдаване под наем.
Отдаване под наем на стая
Много специалисти, командировани за по-продължителен период на друго място, предпочитат да наемат стаи в частни домове вместо да отсядат в хотели. Има брокери, които предлагат такива жилища, затова е добре да се проучат условията за работа с тях.
Отдайте под наем вашата ваканционна вила
Туристическият сезон, по време на който може да се отдават имотите в някои региони, е много кратък, например до 16 седмици. На други места обаче той обхваща както летния, така и зимния сезон и може да продължи над 40 седмици. Най-голямо търсене има за вили за четири до осем души. Апартаментите се отдават по-трудно, тъй като краткосрочните наематели избягват да наемат жилища, при които в непосредствена близост има други съседи.
Схема от типа таймшеър
Този модел също работи най-добре, ако имотът е разположен в локация с целогодишен туристически поток. Имотът се „купува“ едновременно от трима до 12 души, като всеки от тях притежава определена част от него и има правото да го ползва за известен период от годината. Добре е да се създаде управленско тяло, което да се грижи за поддръжката на имота и да го предлага на пазара, в случай че всеки от собствениците иска да отдаде своя дял под наем за периода, през който има право да го ползва.
Хотелска стая
Колкото и странно да звучи това също може да бъде изгодна инвестиция, за която има данни, че работи на различни места по света. Въпреки това съществуват и рискове, тъй като за хотелските стаи няма установен пазар, който да докаже дали стойността им се покачва. Наред с това за инвеститорите е трудно да получат ипотека за такава покупка. Друга опасност е възможността от рязък спад в хотелските нощувки. Ако има световна криза като тази в периода след 11 септември, която води до спад в бизнес и туристическите пътувания, заетостта в хотелите по света може да се понижи значително.