Финансирането за пазара на имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) ще бъде подновено до края на годината, заяви Колин Герини, управляващ директор на CPB Polska, по време на конференцията за имоти Real Vienna.
За да може кредитирането да бъде напълно възстановено обаче, банките първо искат да изчакат свръхпредлагането на пазара на имоти да бъде усвоено.
В миналото имаше на разположение евтино финансиране за всеки и всички можеха да бъдат строителни предприемачи. Сега обаче банките са значително по-предпазливи, проучват всеки проект много по-детайлно и на пазара на имоти има „връщане към фундаменталните фактори“, казват специалисти.
По думите на Кжищоф Качмарек, партньор в TPA Horwath Poland, “банкерите са отписали Румъния и България” като възможни страни за кредитиране, но продължават да финансират проекти от по-установените централноевропейски дестинации като Полша, Чехия и Унгария. От тях Полша се счита за най-сигурен пазар.
Въпреки това други пазарни играчи дадоха пример с един от големите строителни предприемачи, който през последните месеци е преговарял с всички по-значими банки в Полша, но въпреки това не е получил финансиране.
Торстен Бьоген, управляващ партньор в Schoenherr Warsaw, каза, че германските банки не са толкова неохотни в кредитирането си за проекти в Централна Европа и по-специално Полша. Въпреки това те финансират главно германски инвестиционни фондове от отворен тип и в някои случаи изискват до 50% самоучастие.
В някои сегменти на пазара на бизнес имоти в региона се е натрупало предлагане, което движи наемните нива в посока надолу. Наред с това, за да получат банково финансиране за даден проект, предприемачите трябва да имат предварително сключени договори с наематели, което често е трудно предвид ограниченото търсене в момента. Поради това те са склонни да сключват договори на ниски цени.
Някои предприемачи дори са спрели да отдават под наем, докато пазарните условия се подобрят.
Още от изложението във Виена:
Immorent: Вярваме в потенциала на българския жилищен пазар
Х. Линднър: Кризата дойде в 12 без 5 на българския пазар на молове
Търговските центрове в ЦИЕ отново стават рядкост
От 100 до 50 км/ч падна скоростта на българския пазар на имоти