Ипотеките в чуждестранна валута застрашават развиващите се икономики, но обвързаният курс на българския лев към еврото до голяма степен елиминира валутния риск в България, сочи доклад на RBC Capital Markets, цитиран от Financial Times.
Анализът подчертава опасностите за унгарската и румънската икономики, които възникват от големия брой домакинства с ипотеки в евро или швейцарски франкове. Заради напрежението върху унгарския форинт и румънската лея спрямо еврото и франка тези домакинства са изправени пред увеличаване на разходите си.
Според данните около 55% от домакинствата в Унгария и Румъния имат кредити в чуждестранна валута, която най-често е евро или швейцарски франкове.
Анализатори предупреждават, че форинтът и леята, които паднаха с по 15% спрямо швейцарския франк и с по 5% спрямо еврото тази година, може да продължат да падат заради влошаващите се условия, при които инвеститорите се насочват към по-безопасни валути.
Найджъл Рендъл, старши стратег развиващи се пазари в компанията, казва: „Високият брой домакинства с ипотеки в чужда валута е голяма грижа за тези икономики. Това прави вземането на решения относно монетарната политика дори по-трудни, защото централните банки не могат да си позволят да намаляват лихвите – точно в момент, в който се нуждаят от това, защото икономиките им се забавят, защото това допълнително ще отслаби икономиките им“.
Балтийските страни и България също имат много домакинства с ипотеки в евро или швейцарски франкове, но тези икономики имат обвързани валутни курсове спрямо еврото, което до голяма степен елиминира валутния риск.
Полша, Словакия и Чехия също имат домакинства с ипотеки в чужда валута, но делът им там е много по-малък – съответно 25%, 20% и 10%.