fallback

Имотите в България – показно за рискови инвестиции и измами

Рискове при покупка на имот в чужбина съществуват на всеки пазар, категорични са специалисти. Примери в тази насока обаче се дават със страната ни

18:08 | 14.07.08 г.

Броят на хората, които купуват имоти в чужбина, без предварително да са ги видели, се е увеличил до такава степен през последните години, че някои брокери вече започнаха да издават предупредителни указания в тази насока. Насоките са най-вече за британци. Голяма част от предупрежденията се илюстрират с примери от пазара в България.

„Купувачите на имоти, които сключват сделки в чужбина без дори да са посетили въпросната страна, излагат парите си на риск“, казва Джулиан Уокър, специалист от турската компания за недвижими имоти Spot Blue, която е издала наръчник за безрискови покупки в чужбина.

Рисковете от покупка без оглед са еднакви както в развиващите се страни, така и на установени пазари като Франция и Испания, казва Уокър, цитирана от Guardian.

На същото мнение е и Гевин Шепърд от Брайтън, Англия, който е купил два апартамента „на зелено“ в България през 2005 г., един за 45 хил. паунда в Банско и друг в курорта Свети Влас - за 55 хил. паунда. Урокът, който е научил, е че това не са били сигурни инвестиции, а спекулативни сделки. „Когато ние, купувачите, заложихме парите си, си мислехме, че сме опитни инвеститори, които със сигурност ще направят пари. Истината, обаче е, че бяхме неопитни аматьори. Някои от нас може да се окажат щастливци и да спечелят нещо от това, но много други хора ще загубят пари.“

Привлекателността на купуването „на зелено“ е убеждението, че се реализира голяма възръщаемост за относително кратко време, често без да е нужна значителна първоначална инвестиция, което го прави да изглежда сигурно начинание.

Счита се, че покупката преди имотът да е построен е от полза както за строителния предприемач, така и за купувача: предприемачът получава финансиране за следващите етапи от строителството, а купувачът получава отстъпка, обикновено от 15-20%. С наближаване на завършването на проекта се предполага, че рискът намалява, а цените се увеличават. Купувачите, които са закупили имота на ранен етап, теоретично могат да го продадат преди завършването му, генерирайки печалба, дори без да са стъпвали на строителната площадка.

От друга страна обаче...

„Има ужасно много измамни продажби в България“, казва Шепърд.

По думите му преди четири години всички брокери са казвали, че доходността от наеми се очаква да е 7% и повече. Когато се говори с тях насаме, те дори цитират очаквана възвръщаемост от 10-20% и че вече има функциониращ вторичен пазар (пазар за препродажби). Честно казано, това е лъжа. Нямаше такъв пазар, а сега той тепърва започва да прохожда“, коментира той.

Неговият съвет към купувачите е да посетят страната, да се адаптират към нея и да не се поддават на натиска на агентите от типа: „Купи сега или пропускаш възможността.“

За да се избегнат нежелани последствия при покупка, Guardian дава няколко основни съвета на британските инвеститори, вероятно опирайки се на допускани досега грешки. Изложените по-долу напътствия всъщност са валидни за която и да е покупка на имот в чужбина:

- Уверете се, че всички процедури, свързани с правото на собственост, са изрядни;

- Бъдете подготвени за доста административни процедури и вземете предвид допълнителните разходи, свързани с тях;

- Съберете достатъчно информация, удостоверяваща, че строителният предприемач е надлежно финансиран;

- Проверете цените на имотите в района, за да бъдете сигурни, че не ви искат прекалено много;

- Когато работите с нови строителни предприемачи, внимавайте дали са тези, за които се представят, и дали имат право да се разпореждат с имота и да го продават;

- Не разчитайте на адвокат, предложен от строителния предприемач или брокера. Наемете независим адвокат (за предпочитане, който говори езика в страната);

- Не правете предположения за различните удобства и за това какво включва цената. Задавайте много въпроси и изисквайте отговорите в писмен вид;

- Не плащайте цялата сума още в началото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:26 | 14.09.22 г.
fallback