fallback

Разминаване между офертни и търсени цени блокира жилищния пазар в Пловдив

Трайно стабилизиране на цените и търсене главно на качествени жилища, прогнозират брокери за пазара в града до края на годината

13:45 | 08.07.08 г.

Забелязва се значително разминаване между предлаганата цена и търсената цена на жилищата в Пловдив за първото шестмесечие на тази година, посочват от две от агенциите за недвижими имоти в Пловдив в коментар за Investor.bg на пазара на жилища в града.

В момента пазарът е нереален, надут пазар, и не може да се постигне равновесие между цена „продава“ и цена „купува“, казват от агенция Тракия. На същото мнение са и от клона на Адрес, отговарящ за район Тракия, изтъквайки, че най-много се търсят двустайните апартаменти като цена „купува“ е в рамките на 40-45 хил. евро, а цена „продава“ е около 50-51 хил. на места достига и 55 хил. евро. Аналогично е становището на представителите на Адрес за района на Бунарджика, които заявяват, че най-много се търсят двустайни апартаменти, чиито цени са най-разнообразни от 40 до 60 хил. евро, като има и предлагане от 100 хил. евро, предимно в кв. Мараша.

Обявените продажби на жилища монолитно строителство са между 1200-1500 евро на кв. м. Това са само на база цени „продава“, като цените „купува“ не могат да бъдат отчетени поради ограничения брой сделки. По кварталите панелното строителство е от порядъка на 800 евро на кв. м. Монолитното варира между 700-1500 евро на кв. м. В началото на годината са се търсили жилища до 40 хил. евро, но към момента търсенето от страна и на чужденци, и на българи е спряло. Малкото сделки, които са били сключени през този период, са свързани с покупка само на качествени площи. За периода ценовите нива за ново строителство „до тапа“ (степен на довършеност, която включва груби довършителни работи, като например PVC дограма, ВиК и електрически инсталации) в централните части са в рамките на 1000-1200 евро на кв. м, а в кварталите – между 700 и 800 евро на кв. м, казват от агенция Тракия.

От агенция Класик Инвест също забелязват, че най-голямо е търсенето на двустайни апартаменти, ново строителство, чиито цени са между 600 и 800 евро на кв. м. Налице е разминаване между наблюденията на Класик Инвест и Адрес, като първите говорят за спад от 20% в цените на панелните апартаменти, а вторите – за достигане на високи цени на старите панелни жилища, поради липса на завършено ново строителство, но все пак очакват цените на панелките в района на Тракия скоро да паднат.

В началото на годината цените на гарсониерите са били 36-38 хил. евро, а към средата на годината те са 42-45 хил. евро, което е увеличение от около 16-17%, коментират от Инвест Класик.

Цените на жилищата са се увеличили спрямо началото на годината със 100-200 евро на кв. м., смятат от Адрес.

В началото на годината една боксониера за ремонт се е продавала за 27-28 хил евро, а сега се продава за 30 хил. евро. Цената на изцяло ремонтирана боксониера не пада под 35 хил. евро, казват от Експрес Трио.

За следващата половина на годината очакванията на повечето от анкетираните са цените трайно да се установят и стабилизират. За този период някои от участниците прогнозират, че ще се търсят основно качествени жилища. През второто полугодие се очаква цените на панелките да се понижат, защото тези, които наистина са решили да продават, а не просто да проучват пазара, ще са принудени да намалят цените, казват от Адрес.

Очаква се търсенето да се активизира през септември след ваканционния сезон.

Агенциите посочват различни фактори, обуславащи ръста на цените, на който се дължи и спадът в търсенето. Някои брокери твърдят, че с влизането в ЕС продавачите се опитват да догонят европейските ценови нива, без да се съобразяват с покупателната способност на българското население, която е много ниска. Друг по-глобален фактор е нефтената и банковата криза, която също засяга Европа. Чуждестранните инвеститори, с желание да инвестират, се отказват заради недобрата инфраструктура в страната. Според други ръстът в цените и съответно спадът в търсенето е предизвикано от пренасищането на пазара. Търсенето за този период е значително понижено заради прекалено много агенции за недвижими имоти в Пловдив, които разводняват пазара и липсата на закони, които да регулират пазара, смятат от Експрес Трио.

Търсене има най-вече от страна на българите, смятат от повечето агенции. Сред най-активните купувачи в район на Тракия са български граждани и много малък процент руснаци. От Експрес Трио смятат, че най-високо е търсенето в следния ред: боксониера, гарсониера, двустайни, като търсенето на големи жилища е минимално.

През последните два месеца основната характеристика на пазара в Пловдив е прекалено голямото предлагане и незначително търсене.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:26 | 05.09.22 г.
fallback