Проучването струва 10 хиляди лева и е поръчано след конкурс на социологическата агенция “MBMD”. То показва, че голяма част от 355-те хиляди души, които живеят във Варна по адресна регистрация, изпитват големи финансови затруднения да си осигурят собствено жилище.
53% от варненци живеят в маломерни панелни или железобетонни апартаменти, изградени преди 1990 г., а 24% съжителстват с няколко поколения в тях.
В собствени жилища живеят две трети от гражданите на Варна. 1/3 от анкетираните признават, че се нуждаят от повече пространство.
4,3% могат да си го позволят, но само 3,6 на сто планират да имат свой дом. С най-голяма нагласа за това са младите хора, показва проучването.
Проучването показва, че 71% от желаещите да станат собственици на вид жилищен имот ще направят това с помощта на банков кредит.
След анализ на проучването общинските служители и експерти са стигнали до няколко извода – да се създадат конкретни инвестиционни проекти, съгласувани с общия устройствен план на Варна, както и разработването на програми за привличане на наши и чужди инвеститори за рехабилитация на съществуващите панелни жилища. Другата възможност, която общината вижда за бързо справяне с жилищната криза е изграждането на общински жилища тип “общежития” върху настоящи общински терени.
Според Господинова реализацията на тези намерения може да започне едва през следващата година.