Умерен оптимизъм, по-голяма опитност, неповтаряемост на грешките отпреди 10 години. Това са някои от основните изводи на участниците в първия панел на форума BalREc 2018, на който над 70 говорители и 350 участника, стотици гости от индустрията коментираха тенденциите в сектора на инвестиции и недвижими имоти в рамките на 9 панела, дискусии и презентации в 2 зали.
Инвестиционният пазар е активен и динамичен. През 2017 г. имахме рекордна цифра от 1 млрд. евро трансакции в България, очакванията за 2018 г. са за над 0,5 млрд. евро. България се позиционира около с доходност 7,75%. Чуждите инвеститори идват в България, защото търсят по-висока доходност и политическа стабилност. Очаква се забавяне на сектора поради изчерпване на възможностите на трудовите ресурси в сектори като ИТ и БПО и очакван ръст на лихвите. Ликвидността на пазара не е всичко, състоянието на пазара се оценява и по брой инвестиционни фондове, които днес в България са по-малко отпреди десет години, което е ограничаващ фактор за пазара. Очакванията са за сходна година със засилващи се сигнали за забавяне.
Кристофор Павлов, главен икономист на "Уникредит Булбанк", изнесе откриваща презентация, наблягайки на това, че икономиката ще нараства с по 3-4%. Експанзията на българската икономика ще продължи до 4 години с растеж 3-4% от БВП, най-високата точка ще бъде достигната през 2019 г. Инвестициите в строителството на нови жилища ще продължат да се ускоряват до 2021 г. на нива до 5% от БВП. Пикът на усвояването на средствата от ЕС ще бъде 2023 г. В градове като София и по-големите близо две трети от жилищата са надценени с до 40% предвид нивото на доходите, но сме много далече от нивата през 2008 г., когато надценяването е било между 40 и 60%, коментира още Павлов, цитиран от прессъобщение. Оптимизмът леко намалява по отношение на увереността на бизнеса за развитие, доходността и нормата на печалба, заетостта в сектора. През 2019 г. особен интерес ще представляват алтернативните инвестиции - основно жилищни инвестиции в много особени класове имоти (жилища за възрастни хора, студентски общежития, обслужвани апартаменти под наем, социални жилища) и логистични съоръжения, а на последните места в класацията са търговските проекти, сподели Юлиян Михов - директор бизнес развитие в PWC, който представи част от най-новото изследване на PWC и ULI. Регионът на SEE - България, Румъния, Сърбия, прилики и разлики
Офис пазарът е ключов за търсенето в региона. В момента в България процентът на заетостта е много здравословен. Над 60% самоучастие изискват банките за финансиране на проекти в Белград, за България - 30%, като прилийзът има ключово значение. Разликата в доходността между Букурещ и София нараства и няколко процента са достатъчни. Румъния е огромен пазар с голям потенциал, който трябва да бъде популяризиран сред инвеститорите, с 7.5% доходност. Сърбия е сравнително по-рискова страна в региона тъй като не е част от ЕС. ПЧП партньорствата стават все по-важни и дават възможност за повече инвестиции наред с опростяването на административните процедури.
Хотелите не може да се сравняват с другите бизнес имоти - те са по-рискови, но могат да бъдат и много печеливши. Няма прозрачност на пазара, а същевременно се наблюдава свръхочакване. В следващите 2-3 год. трябва да сме оптимисти за пазара, независимо от обема. София не е достигнала нивата на нощувките на другите големи столици, а в Пловдив съществува търсене и за туризъм, и за бизнес. Дигитализацията и пазарът на недвижими имоти Виртуална реалност, изкуствен интелект, IoT, е-mobility, big data, BIM, иновациите, които определят технологичните тенденции в сектор "недвижими имоти", бяха дискутирани в този панел. Други ключови въпроси бяха: Как инвестицията в технологии да се превърне в добавена стойност за проектите и услугите, а не самоцел – къде е балансът? Как активите, които не отговарят на последните технологични изисквания, да "актуализират" присъствието си на пазара с оптимален капиталов и оперативен ресурс? Какъв е времевият цикъл в който една сграда се категоризира като актуална спрямо технологичните новости? Airbnb, e-commerce, Co-working, millennials – има ли и други двигатели на промяна и кои са те? Заплаха или възможност е глобалният тренд "дигитализация" за индустрията на недвижимите имоти?
Новите строителни проекти вече се подчиняват на концептуален модел, който поставя човека в центъра на проекта. Социалният аспект на търсенето и предлагането на жилища има все по-голямо значение, както и осигуряването на комфорт на хора с различни възрастови и социални нива. Това включва градската среда и общинската инфраструктура, към която инвеститорите и строителните предприемачи трябва да имат все по-голяма ангажираност и да обединяват усилията си в нейното подобряване в името на човека.
Това коментира инж. Пламен Андреев от инвестиционно-консултантска компания „Планекс Инвест“ по време на на конференцията. Строителният предприемач изведе тенденциите в жилищния пазар във Варна, цитиран в прессъобщение.
Той отбеляза, че в Западната зона на града, която традиционно не се смята за престижна, вече се наблюдават активни инвестиции в жилища от сравнително добро ниско и средно ниво, с цени вариращи от 650-750 евро на кв.м.
По думите му, другото ниво предлагани жилища са градски апартаменти в периферния център, офертата за които е мужду 1400-1500 евро на кв.м. Андреев даде пример с квартал „Чайка“, в която крайградските затворени и полузатворени комплекси предлагат цени от по 1000-1100 евро кв. м.
“Пазарът на жилищни имоти в София е концентриран по Южната дъга на Околовръстния път или така наречената „Витошка яка“. Северната и западната част на София към момента, а и вероятно поне в следващите няколко десетилетия, нямат подобна перспектива за развитие”, прогнозира Пламен Андреев и посочи, че инвеститорите са там, където е концентрацията на бизнес, тъй като водещ фактор е движението на човешките потоци към работните им места. – Може и до Самоков да се развива жилищното застрояване, но посоката ясно изразено е тази.“
Според инж. Андреев водеща тенденция в новите инвестиционни проекти е нуждата от съвременни концепции: осигуряване на здравословна среда на живот, пестене на природни ресурси и ефективното им използване.
Основните говорители и ключови панелисти бяха: Атанас Гаров, управляващ партньор, Garitage Investment Management, Сергей Койнов, изпълнителен директор, Lion’s Head Management, Чедомир Йоканович, директор "Управление на активи", NEPI Rockcasle, Георги Киров, директор "Инвестиционни и оценителски консултантски услуги", Colliers International, България, Михаела Лашова, изпълнителен директор, Forton | Cushman&Wakefield, Адина Уелш, изпълнителен директор, Raiffeisen Property Management и други.