Гражданите ще имат последната дума какви форми и материали да се ползват при санирането на жилищата им, уверява зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков в интервю за БТА. Премахването на съществуващата топлоизолация и монтираната вече дограма ще се случва само с изричното съгласие на собственика, допълни още той по повод появилите се опасения на собственици за процеса на саниране.
Нанков коментира още, че сдруженията на собствениците, които трябва да кандидатстват пред общината за средства от Националната програма, не поемат никакви финансови задължения, не оперират като фирма и през тях не минават финансови потоци.
Тези сдружения няма да имат банкова сметка, няма да има капитал, нито ще може да фалира и така да постави в риск собствеността на участващите в сдружението, категоричен беше още Нанков.
Той припомни още, че санирането на жилищата по Националната програма няма да се прави с кредит, а с безвъзмездна финансова помощ в размер на 100%.
Зам.-министърът уточнява и механизма, по който ще се укрепват сградите. На първо място ще бъде правено конструктивно укрепване, при което ще бъде изготвен технически паспорт на сградата. Този документ ще стане задължителен за всяка сграда до 2020 година.
„При обследването ще се използва безразрушителен метод, ще се направи снимка на конструкцията със скенери, без да се нарушава целостта на сградата“, обяснява още Нанков.
На базата на тези обследвания ще се правят предписания за сградата, а проектът за саниране ще ги следва.
След конструктивното обследване общините ще възлагат и енергийно обследване на сградата, което ще бъде извършвано от фирма, лицензирана по Закона за енергийната ефективност. На базата на това обследване се прави и доклад с мерки за постигане на енергиен клас С на сградата.