fallback

Глобалният пазар на луксозни имоти започва 2013 г. силно

Недостигът на качествени запаси и засиленото търсене подкрепят ръста на пазара, който се движи в обратна посока на общия пазар на жилища

10:10 | 12.03.13 г.

Глобалният пазар на луксозни имоти остава незасегнат от икономическите и политически тенденции, които по принцип движат пазара на жилища, и отбелязва силно начало на 2013 г., посочва се в доклад на компанията за луксозни имоти Christie's International Real Estate, цитиран от онлайн изданието Inman.com.

В документа се сравняват 10 от водещите пазари на имоти по целия свят: Лондон, Ню Йорк, Хонконг, Париж, Сан Франциско, Лазурния бряг във Франция, Торонто, Далас, Лос Анджелис и Маями. Той съдържа и нов индекс - Christie's International Real Estate Index, който класира тези пазари по показатели като рекордни цени на продажба, цени на кв. м, процент на чужди и местни купувачи и брой на луксозните имоти за продан спрямо населението.

Лондон, който оглавява класацията на компанията, регистрира най-високата цена на продажба от над 121 млн. долара за жилищен имот през 2012 г., следван от Ню Йорк с 88 млн. долара. Във всички изследвани градове с изключение на Далас и Торонто най-високите цени за годината надхвърлят 35 млн. долара.

Икономистът Робърт Шилър прогнозира, че цените на жилищата в САЩ ще нарастват само с 1-2% годишно с отчитане на инфлацията през следващите 5 години поради "продължаващата несигурност" на световната икономика. В същото време от Boston Consulting Group очакват глобалните продажби на луксозни стоки и произведения на изкуството да се увеличават с по 7% годишно до 2014 г., ако няма сериозни икономически кризи.

"Освен ако няма държавна намеса, цените на луксозните жилищни имоти вероятно ще следват тенденцията при луксозните стоки, а не общия пазар на жилища, ето защо те ще нараснат в много от изследваните градове през 2013 г.", пишат авторите на доклада.

Според Бони Стоун Селърс, главен изпълнителен директор на Christie's International Real Estate, "набраната силна скорост" на пазара на луксозни имоти се дължи и на недостига на качествени запаси и търсенето от страна на чужди купувачи на много от топ дестинациите по света.

Това е особено в сила за купувачи от държави, където местната икономическа несигурност кара богатите да насочват парите си към международните градове, които са най-слабо засегнати от световната криза. В 7 от 10-те изследвани града над 30% от купувачите на луксозни имоти са от други държави.

В повечето от тези градове делът на сделките изцяло в брой нараства паралелно с цените на имотите. Близо 100% от сделките в Лос Анджелис на стойност над 5 млн. долара са в брой; следва Ню Йорк с 90% и Сан Франциско и Маями с по 70%, сочат резултатите от изследването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:23 | 14.09.22 г.
fallback