Постепенното възстановяване на икономическите показатели и бизнес доверието през тази година ще подготви пазара на недвижими имоти в Европа за едно по-силно съживяване през 2014 г., прогнозират от консултантската компания CBRE, цитирана от онлайн изданието europe-re.com.
Пазарите на имоти в Европа бяха изправени пред трудни икономически условия през 2012 г. заради засилените опасения от разпадане на еврозоната през първата половина на годината и нулев или свиващ се БВП в по-голямата част от континента към края й.
Тази година започна по-позитивно - рискът от разпадане на еврозоната намаля, а от САЩ и Китай дойдоха положителни новини. Това предизвика известни признаци на подобрение на пазарните нагласи и доверието на бизнеса.
Все пак експертите остават предпазливи що се отнася до въздействието върху пазарите на наеми и инвестициите в краткосрочен план, като вероятно от по-положителните нагласи най-много ще спечелят по-качествените второстепенни активи с добра локация.
Пазарите на наеми вероятно ще останат без промяна през годината, като ръстът ще е сведен до ограничен брой първокласни търговски и офис локации, където търсенето надвишава предлагането.
Що се отнася до търсенето и наемите на промишлени площи, прогнозите са, че те като цяло ще останат без промяна през 2013 г.
Очаква се също така задълбочаване на поляризацията на европейските пазари на имоти по оста север-юг, като водещите локации на север ще бележат стабилност и дори повишение на цените на първокласните активи.
Все по-силната поляризация между първокласните и второкласни активи бе една от водещите теми през 2012 г. Един от основните въпроси е дали тя ще продължи и през тази година.
По-сериозният апетит към риска в сектора на имотите би подобрил ситуацията, но достъпността до кредитен ресурс за инвестиции във второстепенните активи едва ли ще се подобри сериозно, което означава, че тенденциите при тях зависят от икономическата обстановка в региона.
Все пак по-добрите изгледи за второстепенните активи с по-добро качество на силните пазари, които започнаха да привличат по-сериозен интерес към края на 2012 г., вероятно ще се запазят и през 2013 г.