Промяна в Гражданския процесуален кодекс преди около две години направи възможно избягване на плащане на задължения от длъжници. За това предупреди председателят на Контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев, цитиран от БТА.
По негови думи през последните месеци честа практика е длъжниците да прехвърлят имоти, които са били вписани като залог за дълга. Това е станало възможно след въвеждане на изискването кредиторите да заплащат всяка информация за длъжника, изисквана от съдебен изпълнител от държавните и общинските органи.
Реално така минават 1-2 месеца докато съдебният изпълнител се снабди с необходимите документи за заложения имот, а това време е достатъчно за длъжника да го прехвърли на близки и доверени лица.
От Камарата на частните съдебни изпълнители предлагат въвеждането на еднократна такса за недвижимите имоти, която ще пресече възможността за прехвърляне на имота. Кредиторите да плащат еднократно на бюджета, а после тези средства да бъдат разпределени между ведомствата, които издават справките е идеята на частните изпълнители.
Въпреки тези трудности през тази година частните съдебни изпълнители ще съберат около 1 млрд. лева, а водените от тях дела ще надхвърлят 200 хил., прогнозира още Дичев.
Експертът обаче коментира, че над 500 хил. са висящите съдебни дела у нас, а всяка година ръстът е от около 20%. Заради кризата и фирмите, и гражданите имат по-ниски доходи и трудно погасяват задълженията си.
Частното съдебно производство беше въведено през 2006 година. Оттогава събраните суми са около 2,3 млрд. лева.