„Високата безработица и замръзналите доходи подтикват хората да са предпазливи и да избягват прекомерна задлъжнялост“, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на КредитЦентър.
Данни на консултантската компания показват, че ипотечният пазар през октомври е бил по-слаб в сравнение с октомври 2011 г.
Причините обаче се крият главно в намаляването на броя на добрите имоти в ниския ценови сегмент – до 40 хил. евро, чиито купувачи представляват съществена група от кредитополучателите, посочват експертите.
Качествени имоти в по-ниския ценови сегмент се намират все по-трудно. Така много хора изпадат в невъзможност да открият желаното от тях жилище с месеци. Това се отразява на пазара,като води до по-малко сделки.
От друга страна хората продължават да се притесняват за финансовата им стабилност в следващите години. Въпреки по-свития пазар, банките продължават с промоциите, като някои финансови институции ще удължат промоционалните предложения дори до първите месеци на 2013 г.
И през октомври се затвърждава една тенденция, която се наблюдава на ипотечния пазар от няколко месеца – нарастват изтеглените ипотеки в българска валута. През месеца вече 48% от изтеглените ипотечни кредити са в левове.
Отчита се също така, че средният размер на кредитите се връща към нивата от 2005 г. от една страна заради спада на цените на имотите, а от друга заради желанието на клиентите да ползват възможно най-малък кредит за покупката на избрания имот.
Без съществени промени остава разпределението на кредитополучателите по възрастови групи. Най-инициативни в тегленето на заеми остават хората между 26 и 35 години. След тях се нареждат хората между 36 и 45 години.
Най-популярни продължават да са заемите между 10 хил. и 30 хил. евро – близо 52%. Следват ги ипотеките с размер между 30 хил. и 50 хил. евро.
Покупката на жилище традиционно е главна причина за теглене на ипотечен кредит.
Най-предпочитаният срок на погасяване на кредита през октомври отново е този между 16 и 20 години.