Жилищният пазар на две скорости, който се наблюдава в развитите икономики в света, става все по-ясно изразен на фона на по-бързото възстановяване на някои икономики от глобалната финансова криза спрямо други, пише в доклад на Goldman Sachs, цитирано от CNBC.
Според консултантите тази ситуация би могла да предизвика няколко балона в сектора.
В момента съществуват държави, където цените на жилищата реално нарастват, и такива, където кризата в бранша пордължава по-дълго.
В първата група попадат Германия, Финландия, Норвегия, Франция, Швейцария и Израел, както и Канада и Австралия. Втората се състои от САЩ, държавите от периферията на еврозоната Испания, Гърция, Италия и Ирландия, както и страни, където жилищата поевтиняха в периода след кризата, но по-късно се стабилизираха, като Великобритания, Япония и Дания.
От Goldman предупреждават, че рисковете на жилищния пазар биха могли да са по-сериозни сред групата на "отличниците", включително в Канада и Норвегия, където ценовите нива и активността на пазара са по-сериозни.
Документът се позовава на данни, показващи ясна взаимовръзмка между по-добрите циклични възстановявания на тези пазари и по-силните цени на жилищата там.
В Израел, Канада и Германия са отчетени едни от най-резките скокове на цените от кризата насам, както и най-големите циклични подобрения.
Политиците в тези държави трябва да предприемат мерки, за да избегнат опасността от балон в жилищния сектор, предупреждават анализаторите, като препоръчват например затягане на правилата за кредитиране, за да се успокои търсенето.