България и Румъния са сред пазарите на бизнес имоти с най-голям потенциал за растеж през 2013 г., посочват от консултантската компания Colliers International, цитирана от онлайн изданието Property Investor Europe.
Като цяло за региона на Централна и Източна Европа експертите не очакват голям подем на инвестициите в бизнес имоти, но според тях може да се очаква съществено подобрение и възстановяване на сектора.
В сделките в региона напоследък все по-често присъстват частни местни инвеститори, коментира по време на брифинг за ключови клиенти Деймиън Харингтън, регионален директор на компанията по изследователската дейност.
Според компанията сделките с бизнес имоти в Централна и Източна Европа остават стабилни. Тревожна е обаче тенденцията на спад в стойността на бизнес имотите в региона.
В момента бизнес имотите на пазара се оценяват на 83 млрд. евро, докато при пика на пазара оценката им възлизаше на 87 млрд. евро.
Според експертите много малко вероятно е новите дългови фондове с интерес към пазара на имоти да проникнат на пазарите в Централна и Източна Европа, с изключение на Полша.
Инвеститорите в проблемни имоти, които търсят възможности за купуването на цели портфейли, пък се насочват предимно към пазарите извън Централна и Източна Европа.
През изминалото тримесечие най-активни са били инвеститорите в бизнес имоти в Русия, Полша и Чехия, следвани от Румъния, България и Словакия, посочва консултантската компания.
За периода инвестициите в търговски имоти продължават да доминират, като данните сочат, че 51% от привлечените средства са вложени в такива активи.
В офиси са били инвестирани 28% от общия обем на вложенията в бизнес имоти в Централна и Източна Европа, което е доста под средното ниво за последните 5 години.
Инвестициите в сгради със смесена употреба през третото тримесечие на годината са били 8% от общия обем на вложенията, а инвестициите в индустриални площи – 6%, сочат още данните на компанията.