fallback

Намалява активността на пазара на имоти у нас

През първото полугодие се отчита спад на сключените сделки, както и на интереса към ипотеките, се посочва в анализ на агенция за имоти

12:26 | 10.10.12 г. 1

Най-търсени са жилищата в ценовия диапазон от 25 до 50 хил. евро. Снимка: Investor.bg

Активността на пазара на недвижими имоти в България е намаляла през първото полугодие спрямо аналогичния период на миналата година, посочва се в анализ на агенцията за имоти „Явлена“.

Данните на компанията показват, че намалява делът на сключените сделки в петте най-големи града (София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора) в общия обем сделки, като това намаление е трудно да бъде компенсирано от активизирането на пазарите в по-малките градове.

Статистиката сочи, че през първите шест месеца на годината сделките в София са с 25% под отчетените през същия период на миналата година и с над 58% по-малко в сравнение с пиковата 2008 г.

В другите четири големи града обемът на сключените сделки се е свил с от 10 до 16 на сто, а като цяло за страната спадът на годишна база е 12 на сто.

Наблюдава се и рязък спад на сделките с учредена ипотека, посочват от агенцията. Основно сделки с имоти, финансиране с ипотечен кредит, се осъществяват в петте най-големи града.

Делът на сделките с имоти, финансирани с ипотека, е намалял до 14,45% през първите шест месеца на годината, докато по същото време на миналата година е бил 17,48%. През първата половина на пиковата за пазара 2008 г. този дял е бил близо 33%.

Експертите обаче смятат, че спадовете на пазара на имоти засягат предимно сегментите на ваканционните имоти, офисите, търговските и производствено-складовите площи. Що се отнася до жилищния пазар, поне в структурите на агенцията е отчетено активизиране на купувачите и ръст на реализираните през агенцията сделки с над 20%.

В анализа е отбелязано също така, че се наблюдава тенденция за сближаване на лихвените нива по ипотечните кредити в лева и евро. Засилва се търсенето на ипотеки в националната ни валута, а купувачите, които търсят външно финансиране, предпочитат да заемат по-малки суми.

Задържа се тенденцията купувачите на жилища да задоволяват основни жилищни нужди, като остава най-силно търсенето в ценовия сегмент от 25 до 50 хил. евро. Предлагането на такива имоти обаче намалява.

За сметка на това се увеличава предлагането на жилища от средния и високия ценови сегмент, но търсенето е слабо, а сделките – единични.

Засилва се и предлагането на жилища, купени преди кризата като инвестиция. Собствениците им ги предлагат и за отдаване под наем, и за продажба, пише в доклада.

Диспропорциите на пазара продължават да оказват натиск върху цените на жилищата, макар и от данните да се вижда, че интензивността на ценовите спадове силно е намаляла. Средно за страната кв. м жилищна площ е струвал 453 евро през първото полугодие, което е с 2,6% под нивата от предходната година и с 35,67% под пиковите равнища на цените, достигнати през 2008 г.

Най-чувствително през първите шест месеца на годината са поевтинели жилищата във Варна (с над 5% до средните 731 евро за кв. м), а най-малко намаление на цените е отчетено в София (0,57% до средните 745 евро за кв. м).

Пазарът продължава да търси равновесната си точка, но заради променливата икономическа среда в страната и в Европа все още не я е намерил, заключават експертите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:30 | 13.09.22 г.
fallback