Жилищата в САЩ, чиито собственици дължат по ипотеките си повече, отколкото струват самите имоти, бавно се стопяват с признаците за съживяване на пазара, пише New York Times. По-младите длъжници обаче продължават да са по-застрашени от това явление, показва нов доклад на компанията за недвижими имоти Zillow.com.
Като цяло нивата на отрицателен капитал са се подобрили през второто тримесечие спрямо първото на фона на продължаващото покачване на цените на жилищата. Около половината от кредитополучателите под 40-годишна възраст обаче продължават да дължат за жилищата си повече, отколкото те струват в момента.
Отчасти това се дължи на факта, че по-младите собственици като цяло притежават домовете си от по-скоро и са имали по-малко време да натрупат капитал преди настъпването на кризата.
В същото време те „са вътре“ с по-малки суми спрямо по-възрастните, а броят на закъсняващите по вноските си е по-малък, твърди главният икономист от Zillow.com Стан Хъмфриз.
Непропорционалният дял на по-младите длъжници всъщност може да окаже положително въздействие върху цените на жилищата, като намали запасите за продан.
Като цяло по-младите собственици са по-малко склонни да продават, макар че жилищата им обикновено са най-привлекателни за купувачите на първи дом. Когато все пак се решат на продажба, цените, на които са готови да го сторят, са по-високи. Процесът всъщност помага за възстановяването на пазара, но той е постепенен, твърди Хъмфриз.
От 30-те пазара, които следи Zillow, най-голям е спадът на отрицателния капитал във Финикс (от близо 56% до около 52%) и в Маями-Форт Лаудердейл (от 46% до около 44%).
Пазарът на Лас Вегас продължава да е с най-висок дял на домовете с отрицателен капитал - близо 69% от длъжниците там са били в това състояние през второто тримесечие на годината спрямо 71% през първото тримесечие.