Пазарът на офис площи в София, който вече няколко години страда от хронично свърхпредлагане, може да се намира на ръба на цикъла от своето развитие, смятат брокери.
Повод за такива твърдения дават динамичните процеси в сегмента през първото полугодие на 2012 г.
От една страна делът на незаетост, който по някои данни достигна до 30% от площите в столицата през последните години, е започнал да се понижава. Доклад на Colliers International сочи, че свободните офис площи в София са се понижили с 3 процентни пункта от 26% през 2011 г. на 23% в средата на 2012 г.
Така те са достигнали 363, 857 кв. м, като разпределението им е неравномерно и по-голямата част от тях продължават да бъдат съсредоточени в периферията на града, където се намират над 263 хил. кв. м от общите свободни площи.
Това говори за началото на процеса на по-бързо усвояване на площите, смятат специалистите. Най-интензивно остава усвояването при сградите клас „А”, които отговарят на международните стандарти.
Друг фактор, влияещ благотворно върху баланса на пазара, е пониженият обем от площи в процес на строителство.
През първото полугодие предлагането на съвременни офис площи нараства незначително с 2% и се равнява на1,57 млн. кв.м. В същото време офис сградите в строеж продължават да намаляват, достигайки най-ниските си нива от години насам – 90 хил. кв. м. За сравнение, през първата половина на 2011 г. те бяха 500 хил. кв. м. Не се очаква стартиране на нови проекти до края на годината, се казва в доклада на Colliers.
Независим доклад на друга консултантска компания Forton посочва, че между януари и юни са били завършени 79 хил. кв. м офиси, което е с 21% повече спрямо същия период на 2011 г.
Макар предлагането все още да надвишава сериозно търсенето на нови офис помещения, качествените проекти все по-активно привличат наематели и повишават нивата си на заетост.
С около 40% по-малко са площите в процес на изграждане спрямо година по-рано. До края на 2012 г. се очаква да бъдат завършени близо 64 хил. кв. м офиси. Много инвеститори продължават да отлагат въвеждането в експлоатация на своите проекти, изчаквайки да получат повече сигурност и по-висок процент на заетост, посочват от Forton.