fallback

Жилищният крах в САЩ роди цяло "изгубено поколение" от потенциални собственици

Младите хора в Америка се отказват от инвестициите в имоти заради високата безработица и задлъжнялостта им по студентски кредити

19:01 | 17.07.12 г.

Блейз Хенеси вече е преполовил тригодишен стаж по вътрешна медицина в клиниката "Уекснър" към Университета в Охайо, като вече е започнал да получава оферти за постоянна работа, пише Businessweek.

Миналата пролет 27-годишният специализант се замисля дали да не си купи апартамент, докато кара стажа си, като решава, че след това би могъл да го продаде и да изкара малко пари, ако намери работа на друго място. После обаче разбира, че хазяинът му е платил 200 000 долара за едностайното жилище, което обитава, преди около пет години. От две години жилището се продава за 150 000 долара.

"Когато видях това, си казах: Забрави... Просто е твърде страшно", казва той. Окончателно е решил да продължи да живее под наем.

За някои анализатори най-страшното последствие от срива на жилищния пазар е, че той би могъл да превърне цяло едно поколение от бъдещи собственици в постоянни наематели.

В интервю за Ройтерс икономистът от Йейл Робърт Шилър говори за "изгубено поколение" от собственици и твърди, че има опасност цените на жилищата в предградията никога да не тръгнат нагоре.

Други икономисти и експерти по недвижими имоти обаче са на мнение, че младите бъдещи собственици на жилища не са се отказали от идеята за имотите като инвестиция. Просто големите студентски заеми и нестабилният пазар на труда правят закупуването на жилище почти невъзможно, а докато ситуацията се промени, могат да минат години.

Има различни причини, поради които американците на възраст между 25 и 34 г. странят от инвестициите в недвижими имоти. Първата от тях е високата безработица в тази възрастова група. Освен това те имат огромни студентски заеми, а заплатите им не помръдват.

В същото време цените на жилищата, въпреки че са доста под пиковите си равнища отпреди кризата, все още са високи, съпоставени с възнагражденията.

Междувременно жилищният пазар отвръща на тази тенденция с бум в строителството на апартаменти. Секторът на строителство на многофамилни жилища през юни отчита ръст със 63% спрямо същия месец на миналата година. До 2015 г. в САЩ се очаква да бъдат построени над 1 млн. нови апартаменти.

Ръстът на заетостта и търсенето на апартаменти са тясно свързани. Хората, търсещи работа, се местят в зависимост от възможностите. Ето защо краткосрочните наеми са привлекателни за младите и им дават възможност да са гъвкави и да се възползват от възможността за работа, когато се появи такава, или пък да се върнат в родното си място, ако бъдат съкратени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:35 | 01.09.22 г.
fallback