Каква е поуката от последната криза на пазара на имоти? Как ще гледат на него тези, които отчетоха значителни загуби след като купиха с нереалистични очаквания, които не се оправдаха?
Различни гледни точки съществуват за бъдещето на пазара на имоти, с оглед различните сегменти, локации и видове играчи. Докато някои предвиждат още тежки години пред сектора, други смятат, че вече се вижда дъното след няколко години спад и стагнация.
Паметта на инвеститорите е кратка и секторът в Европа ще се балонизира по-скоро отколкото мнозина очакват. Това мнение споделя Рик Луис, изпълнителен директор на инвесиционната компания Tristan Capital Partners, която наскоро обяви планове да инвестира 750 млн. евро в опортюнистични сделки на континента.
Цитиран от FT той казва, че пазарът ще се възстанови в „не толкова далечното бъдеще и най-много пет години ще са необходими да се формира новият балон. „Оптимизмът в нашия сектор е поразителен“, казва той.
„Институционален дарвинизъм“
„Хората се отърсват от прахта и се връщат в играта. След три до пет години ще се върнем към някаква форма на безразсъдна еуфория“, смята той. „Ще преживеем още един балон на цените на активите в рамките на нашия живот.“
Междувременно обаче той предвижда сериозни преструктурирания на инвестиционния сегмент през идните години, което ще е част от оздравителния процес в сектора.
На фона на мащабно прочистване от заъдлженията на пазара, вероятно ще станем свидетели на период на недостиг на капитал, който ще събори много от инвеститорите в имоти.
„В сектора върви огромна консолидация, това е лятото на равносметката“, казва той, като предвижда значителен спад в броя на фонд мениджърите на пазара.
„Хората осъзнават, че няма "храна". В момента има институционален дарвинизъм, при който оцеляват само най-силните. Това е като игра на столове, а в стаята определено няма столове за всички“, коментира той.
„Знам, че ние ще оцелеем, но имаме много приятели и колеги, които не са сигурни, че могат да привлекат капитал. Ако не могат, няма да имат бизнес.“
„Моментът е сега“
Наред с всичко той твърди, че моментът за инвестиции в имоти е именно сега. Според него обърканата ситуация на много пазари предоставя големи възможности. Въпреки че отношението към инвестициите в Европа се промени към по-негативно, фундаментът на сектора е много добър, смята той.
Кредитен ресурс може да се осигури на нива от 3,5 до 4%, а доходността на имотите, които компанията преследва, е между 7 и 9%. „Финансовият натиск е ужасен за потребителите, но страхотен за имотите“
Въпреки че по-нискорисковите активи стават все по-трудни да се намерят и да бъдат придобити на разумни нива, пазарът предлага множество възможности за извличане на стойност от имоти с „една-две поправими забележки“.
Така например през март компанията придоби офис и жилищна сграда във Франкфурт за 81,3 млн. евро. Основният наемател на сградата е бил пред изтичане на договора, а собственикът е бил „мотивиран да продава“, притиснат от банките.
След придобиването Tristan успяла да удължи срока на наема за 15 години, с което е „подобрила стойността на актива с 20-30%“, казва Луис.
По подобен начин компанията е успяла да повиши с 40% стойността на жилищен проект в Дюселдорф, който придобила за близо 36 млн. евро по време на процес по възбрана.