Преди кризата Русе трябваше да стане българската Мека на моловете. Градът разчиташе на потока от румънски туристи и купувачи, които преминаваха Дунав в търсене на по-евтини стоки, и се превърна в строителна площадка за големи търговски центрове.
Русе обаче така и не успя да стане българския рекордьор по концентрация на търговско-развлекателни комплекси. Мол-треската в града постепенно се превърна в мол-криза.
Строителството на някои от големите проекти е отдавна замразено и без изгледи някога да започне. Инвеститорите на други търговски центрове в града пък решиха да опитат да ги отворят, но моловете буквално са полупразни, а голяма част от търговците, наели площи в тях, изнемогват.
Цените от двете страни на Дунава силно се сближиха в последните години и румънците от градовете в близост до границата спряха да правят редовните обиколки из Русе.
От друга страна силната обезценка на леята в разгара на кризата също спомогна за пресичането на потока от пазаруващи румънци. Масло в огъня наливаха и високите такси на Дунав мост, които бяха намалени едва през миналата година.
В момента в Русе функционират моловете Royal City Center, Мол Русе и Мега Мол Русе, като заетостта в последните два не е особено висока.
Останалите проекти – Гранд Плаза, който включва и многофункционална спортна зала, Мол Дунав и Мол Галерия Русе, са замразени.
Вижте как изглеждат проектите за русенските молове днес. Снимките са ни изпратени от нашия читател Деян Йорданов.
Припомнете си и проектите за търговски центрове в София, които си останаха на хартия.