Местните власти в някои американски щати, които са силно засегнати от загубата на население, се опитват да се преборят с останалото след отлива на хората - огромен брой изоставени жилища, пише USA Today.
Публикувани неотдавна от LinksCensus данни подчертават колко дълбок е проблемът. В градовете, ударени от вълната на възбраните, загубата на работни места и слабата икономика, броят на жилищата не пада толкова бързо, колкото броят на жителите им.
Едва няколко града като Детройт до момента са предприели стъпки за разрушаването на хиляди жилищни обекти през последните няколко години. В много други, като Балтимор например, където по данни на властите трябва да бъдат срутени цели 10 000 празни сгради, няма особен напредък при решаването на проблема с опразнените и понякога опасни имоти.
Въпреки че една трета от 800-те най-големи окръга в САЩ отчитат спад на населението, в по-малко от половината от тях е налице и намаление на жилищните запаси.
"Основната пречка са разходите", посочва Майкъл Брейвман от отдела за жилищните въпроси в Балтимор, където годишно се събарят 200-300 сгради.
Градът планира да използва 20 млн. долара, за да разруши 1 000 сгради.
Двама конгресмени от Охайо се опитват да накарат Конгреса да одобри финансиране от 4 млрд. долара, за да могат общините да разрушат празните сгради.
Много щати просто приемат закони, за да помогнат на градовете. Миналия юли Ню Йорк облекчи процедурите за разрушванане на сгради и повторното използване на земята в градовете. Джорджия също предприе мерки в тази насока, а в Пенсилвания подобни процедури са в процес на обсъждане.