Новото строителство в годините на бума е концентрирано по Черноморието, се посочва в анализ на МКБ Юнионбанк, базиран на данни от Националния статистически институт (НСИ).
В периода от 2004 г. до 2011 г. в България са построени 125 хил. жилища, като 48% от тях (около 60 хил.) са по черноморското крайбрежие.
В пет български града (Бургас, Варна, София, Пловдив и Велико Търново) са концентрирани 75% от въведените в експлоатация нови жилища за посочения период, допълват от банката.
Бургас и областта са първенци по новопостроени имоти. За посочените осем години там са издигнати 28% от всички нови жилища.
Варна заема второто място, след като за осемте години в областта са били построени близо 25 хил. нови жилища. София е на трето място със завършени 18 712 жилища, или 15% от всички новопостроени жилищни имоти в страната.
На четвърто и пето място са съответно Пловдив и Велико Търново със съответно 7 704 и 5 773 жилища.
Пикът при това строителство е бил през 2009 година, когато са въведени в експлоатация общо 22 хил. жилища. Половината от тях се намират в морските ни градове.
От 1975 г. насам в България са построени нови 781 хил. жилища. Най-голям дял от тях (над 328 хил., или реално половината) са въведени в експлоатация в периода 1985-1992 г.
Влошаването на демографската картина в страната влияе негативно на строителната продукция, посочва се в анализа.
През последното десетилетие българското население се е стопило с над половин милион души, като освен в селата се наблюдава намаление на населението и в градовете.
Очакванията са тези тенденции да се задълбочават през следващите десетилетия.
Недоброто състояние на част от сградния фонд у нас обаче смекчава ефекта от демографските тенденции, тъй като се засилва търсенето на нови и по-качествени жилища, допълват експертите.