fallback

И новодомци в САЩ дължат по ипотеки повече, отколкото струва жилището им

Цените на жилищата в страната продължават да падат и тенденцията засяга дори "пресни" кредитополучатели

11:15 | 28.04.12 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Над 1 млн. американци, теглили ипотечни кредити през последните две години, в момента дължат повече по заемите си, отколкото струват жилищата им, пише Ройтерс, като се позовава на данни на CoreLogic.

Една от причините за това са кредитите от Федералната жилищна администрация (FHA) на САЩ, отпуснати с минимална първоначална вноска.

Цените на жилищата все още вървят надолу в много части на страната, което повдига въпроса дали кредитите с ниски първоначални вноски не излагат на риск още едно поколение от купувачи.

Към декември 2011 г., за когато са последните налични данни, 31% от жилищните кредити в САЩ оставащите вноски надхвърлят стойността на имотите, са застраховани от FHA. Тези кредити са отпуснати при първоначална вноска от едва 3,5% от стойността на закупения имот.

В доклад, представен пред Конгреса през януари, Федералният резерв на САЩ посочи, че в момента близо 12 млн. американци са с отрицателен собствен капитал. От тях близо 3 млн. са теглили заеми, застраховани от FHA.

Много от хората, получили ипотечни кредити, особено след края на 2010 г., си мислеха, че купуват на цени, достигнали дъното на пазара, който вече беше преживял резки спадове, но се оказа, че това не е така.

Дори и при заемите, теглени през декември или преди по-малко от четири месеца, близо 44 хил. кредитополучатели, или 7,5% от общия брой, са дължали повече по кредитите си, отколкото струват имотите им.

Броят на собствениците с отрицателен собствен капитал е намалял значително от пика на финансовата криза през 2008 г. и началото на 2009 г. И все пак от октомври 2010 г. насам средните цени на жилищата са паднали със 7,4%. Като цяло данните на CoreLogic показват, че 11,1 млн., или 22,8% от жилищните имоти с ипотека в САЩ, са с отрицателен капитал, което е без промяна в сравнение с лятото на 2010 г.

Според индекса S&P/Case-Shiller, който следи цените на жилищата в 20 от големите градове на САЩ, през февруари тази година е отчетен спад от 3,5% на годишна база и в момента тези цени са на най-ниското си ниво от края на 2002 г. насам. За последната година понижение е отчетено в 15 от 20-те града, включени в индекса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:08 | 08.09.22 г.
fallback