Пазарът на имоти в България, наред с някои други в региона, също крие потенциал за инвестиционни възможности с висока доходност. Това е мнението на Андреас Ридър, председател на борда на директорите на консултантската компания CBRE за Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Международните инвеститори трябва да разширят своя инвестиционен фокус отвъд най-развитите пазари в региона като Полша и Чехия, смятат той.
Потенциал имат също и страни като България, Унгария, Румъния, Хръватска и Сърбия, каза той по време на инвестиционен брифинг, посветен на пазара в ЦИЕ, който се проведе в Лондон по-рано тази седмица, пише PropertyEU.
„Молят личен фаворит в момента е Унгария“, коментира Ридър. Той смята, че международните медии са били свръхкритични към политиката на унгарския премиер Виктор Орбан.
„Сърбия също има много възможности, за които никой не е помислил. Същото важи и за Румъния и България и за хърватската столица Загреб”.
Въпреки това международните инвеститори все още остават почти изцяло концентрирани върху Полша и Чехия – най-силните икономики в региона. Двете страни представляват над 80% от общия обем от 6 млрд. евро, инвестиран в ЦИЕ през 2011 г., ако не се смята пазара в Русия.
Според Мартин Ербе от германската кредитна институция Helaba дори на тези два основни пазара главният проблем остава ограниченото кредитиране за инвестиции и развитие на нови проекти. За инвестициите извън тях пък е дори още по-трудно да си осигури банково финансиране.
„Почти е невъзможно да се получи финансиране за развитие (на проекти) във Варшава или Чехия, така че колко ли трудно, ако не невъзможно, би било да се получи финансиране в Загреб или Сърбия. Докато имате много добри възможности на установените пазари, защо ви трябва да поглеждате към другите пазари“, пита се той?