Депутати от парламентарната комисия по земеделие и гори приеха на второ четене днес втора серия от спорни предложения за поправки в Закона за горите, освен учредяването на право на строеж върху горски терени без промяна на предназначението им.
За допълнителните поправки, вкарани от председателя на земеделската комисия Десислава Танева и заместникът й Емил Димитров, алармираха по-рано през деня и от коалицията „За да остане природа в България“.
Природозащитниците посочват, че някои от промените са по-страшни и от вече приетите от земеделската парламентарна комисия на първо четене изменения.
В Закона за горите се връща текст, който още преди години е отпаднал и според който се дава възможност горите до 2 ха да се ползват без горскостопански програми. Благодарение на такъв текст се изсякоха до голо почти всички частни гори из равнинните области на страната и в Стара планина, посочват еколозите.
Предвижда се още освен прокарването на просеките за лифтовете и влековете, горните и долните станции на лифтовете и цялата съпътстваща инфраструктура да се строят без нужните за целта терени да се изключват от горския фонд.
Прокарват се и разпоредби, които да улеснят изграждането на ски писти в защитените територии, като се дава възможност на ползвателите на горски територии да премахват част от почвения слой, както и текстове, които облекчават значително процеса по дърводобив и дървопреработване.
Първата серия поправки в Закона за горите беше скоростно подготвена и приета от Министерски съвет още преди края на 2011 г. под натиска на „Витоша ски“. Фирмата спря съоръженията над София с мотива, че не може да работи законово изискванията на новия Закон за горите, който влезе в сила по-рано през 2011 г.
Въпреки организираните протести на природозащитниците, както и сигнала, който Зелените изпратиха до Европейската комисия, поправките минаха на първо четене в парламента.
Еколозите междувременно предложиха по-прецизни предложения за промени в Закона за горите. Природозащитниците освен това алармираха за спорни поправки и в закона за спорта, както и за лобистки текст в проекта за нов закон за публично-частното партьорство.
От екоорганизацията отново настояват да не се улеснява застрояването на държавните гори в защитените територии от частни лица и да не се поощрява съществуването на "гори на хартия".
„Ако някой иска да застроява една гора, нека следва процедурата, но тази територия да не се води повече гора“, пише в съобщение на коалицията, изпратено до медиите.
Еколозите настояват строителството на нови курорти да се разрешава само след областен план за развитие на горите или общ устройствен план, за да не се допусне презастрояване по подобие на Черноморието.
Природозащитниците също така искат ползването на горите държавна собственост да се заплаща, включително за заградените ловни територии, както и да не се въвеждат мерки, които поощряват изсичането на горите.
Всичко за поправките в Закона за горите можете да прочетете тук.