Централен планови комитет осакати пазара на имоти, за да „спаси“ своя основен електорат – банките. Това пише в своя блог Of two minds авторът и коментатор Чарлс Хю Смит.
Ако бяхте председател на Централен планови комитет – организацията, която да контролира цялата икономика – и ви натоварят със задачата да парализирате пазара на имоти, ето какви стъпки е добре да предприемете:
1. Задушете пазара и банковия сектор чрез „банкови зомбита“.
Според автора Федералният резерв създава банкови зомбита по един лесен начин – като помага на изпадналите в несъстоятелност банки да оцелеят в една безсмъртна надпревара. Подпомогнати с „безплатни пари“ от Фед и с либерални регулации, на тези банки не се налага да спазват пазарните стандарти. Те могат да водят бутафорно счетоводство и да използват всякакъв вид нерегламентирани трикове.
Банковите зомбита нямат стимул да продават проблемните си активи на търг, тъй като ако пазарът разкрие цената на въпросните имоти, тяхната несъстоятелност ще излезе на показ. Ако целият портфейл на банката бъде предложен на търг или просто неговата стойност излезе на яве, то тогава банката ще трябва директно да затвори.
Вместо това техните проблемни имоти задръстват пазара необявени и непродадени за неопределено време и чакат оценките да се завърнат на балонизираните нива от 2006 г., когато банките ще могат да ги „разтоварят“ без загуба.
Тъй като оценките обаче не са на тези нива, милиони имоти биват скрити от пазара. Този „сив инвентар“ е добре познат – десетки хиляди души живеят без наем и без ипотека в имоти, към които банките все още не са предявили претенции. Това е и причината никой да няма доверие, че дъното се вижда на хоризонта. А доверието не би могло да бъде възстановено докато пазарът не се изчисти от въпросни инвентар, което би спомогнало за достигането на истинско, устойчиво дъно.
Това разрушено доверие разклаща устоите на зелия пазар. Банковите зомбита водят до „зомби оценки“. Кой може да гарантира, че оценките на имотите няма да се понижат след като сивият инвентар накрая излезе на пазара?
Изкуственото поддържане на живота на банковите зомбита чрез нереални оценки и сив инвентар от изоставени жилища с просрочени ипотеки води до още едно последствие: самите банки също нямат доверие, че цените няма да се понижат още повече, което прави безсмислено да рискуват още капитал чрез отпускането на нови ипотеки.
2. Накарайте Фед да изкупи токсични ипотеки за 1 трлн. долара
Ако тези ипотеки бяха толкова изгодни, тогава защо не ги изкупиха частни инвеститори? Именно: те бяха вмирисан отпадък, до който нито един частен инвеститор не би се доближил, освен ако не му бъде предложен за жълти стотинки, които биха довели до фалит за много банки. Фалитът обаче е недопустим в икономика, управлявана от шуро-баджанашка капиталистическа върхушка.
По този начин на пазара му бе отнета възможността сам да установи цената на всички тези ипотечни кредити, което на практика унищожи частния ипотечен пазар. Буквално 99% от всички ипотеки в САЩ са гарантирани от държавата.
3. Понижете лихвите, при които банките заемат от Фед до 0% и плащайте лихва на банките за всички капитали, депозирани във Фед
Бих искал и ние като потребители да имаме тази възможност, нали? Бихме могли да заемем 1 млрд. долара от Фед при нулева лихва и след това да ги вложим на депозит отново във Фед и да точим безрискова лихва.
Ефектът на нулевата лихва за пазара на имоти обаче е друг. При такива ниски лихви, наред с ниската цена на кредитния ресурс за банките, пада и рентабилността от техните продукти. Защо да рискуват да залагат още капитал при такива ниски нива на възвръщаемост?