На пръв поглед сделките с недвижими имоти изглеждат лесни. Всичко, което трябва да направим, е да намерим имот, който можем да си позволим, да се свържем с продавача и да започнем преговори за условията по покупката.
Наред с това обаче има много други подробности, които трябва да се вземат предвид ако искаме да реализираме успешни сделки с имоти, пише Фиделио Ороско, автор в специализираното издание EzineArticles.
За пример той дава въпроса с първоначалната цена „продава“, която посочваме за първи път при изготвянето на обявата за продан. Той предлага своето мнение за ролята на цената, според което тя има различно предназначение отколкото мнозина смятат.
Въпреки че това е една много важна тема, която трябва да се има предвид, много хора, които се занимават с покупко-продажба на имоти, не ѝ обръщат достатъчно внимание, казва той. Това може и да е причина те да не успеят да продадат имота или да не са толкова успешни в преговорите за условията и цената по сделката.
Общото схващане е, че офертната цена е тази, на която страните трябва да започнат да преговорите.
Цената „предлага“ представлява просто покана за потенциалните купувачи да направят оферти за имота. Ако смятате да продадете имота си, то вие просто приканвате другите да предложат толкова, колкото смятат, че е реално за имота. Първоначално обявената цена не означава, че те трябва да започнат да наддават от ниво близко до нея, нито пък, че това е стартовата оферта, която продавачът очаква.
Има много хора, които имат проблеми с първоначалната цена, тъй като смятат, че това е сумата, която те ще получат за имота. Като собственик или продавач вие имате право да откажете каквато и да било цена, дори ако тя е по-висока от тази, която първоначално сте обявили за продан.
Според автора при уточняването на цената, на която обявяваме имота, е добре да работим със специализиран брокер. Ако той е добър професионалист с опит, той би могъл да ни посъветва за нея, да ни консултира за целия процес на продажбата и да гарантира, че ще направим всичко както трябва и няма да имаме проблеми при договарянето на най-добрите условия, пише авторът.