Най-старата банка в Китай разширява кредитните си дейности за апетитни сгради в Ню Йорк на фона на дълговата криза в Европа, която масово помита чуждестранното финансиране от САЩ, предаде Bloomberg.
От 2008 г. насам Bank of China е увеличила заемите си за имоти в САЩ петкратно до 2,6 млрд. долара, като най-силен е ръстът в Ню Йорк, според компанията за ипотечни данни Trepp LLC.
Миналия месец финансовата институция постигна споразумение за рефинансиране на хотела Mandarin Oriental в Кълъмбъс Съркъл, собственост на дубайската Istithmar World PJSC.
Китайската държавна банка настъпва на пазара, след като редица европейски кредитори, включително Anglo Irish Bank Corp, се изтеглиха оттам, докато други като Commerzbank престанаха да се конкурират.
Именно ирландските, германските и френските банки бяха сред първите, които започнаха да се изтеглят от най-активния пазар на бизнес имоти в света, след като регулаторите усилиха натиска върху кредиторите да съкратят балансите си, за да отговорят на по-строгите капиталови стандарти на фона на кризата в Европа.
Техните заместитали, като Bank of China например, могат да са от полза на собствениците на имоти в Ню Йорк, тъй като през следващите две години те трябва да рефинансират ипотеки на бизнес сгради за над 18 млрд. долара под формата на облигации.
През миналата година Bank of China е отпуснала в САЩ осем заема на обща стойност 1,8 млрд. долара. Шест от тях са за имоти в Ню Йорк.
Китайската институция не е единствената от азиатския регион, която разширява дейностите си в САЩ.
Сингапурската United Overseas Bank Ltd. също е увеличила бизнес кредитите си в САЩ до около 1,1 млрд. долара, което е скок със 178% за последнтие две години.
При нюйоркския клон на базираната в Хонконг Bank of East Asia Ltd. пък увеличението за същия период е с 87% до 1,1 млрд. долара.
"Въпреки глобалната икономическа нестабилност Китай все още поддържа значителен излишък и има капитал, който трябва да бъде вложен по целия свят", споделя Дан Фасуло, управляващ директор на Real Capital Analytics Inc.
"Всъщност тяхното присъствие на пазара създава възможности за местните компании. То омекотява удара от групата европейски кредитори, които си тръгнаха, и добавя дълбочина на кредитния пазар в Манхатън", допълва експертът.