Моделът на фондовете за имоти все още е жив, но много институционални инвеститори трябва да внимават, когато решат да търсят директна експозиция при инвестициите в имоти, смятат специалисти.
Според един от директорите Недвижими имоти в инвестиционната компания Partners Group Клод Ангелоз, тенденцията за директни инвестиции в имоти, предвиждаща по-голямо участие на инвеститорите в процеса, може да доведе до някои разочароващи резултати през следващите години.
„Много инвеститори подценяват времето и ресурсите, необходими за по-директен подход“, казва той, цитиран от IP Real Estate.
Неговите думи идват след публикуваната от NREV анкета, според която 15% от анкетираните инвеститори смятат да увеличат директната си експозиция в имоти за в бъдеще.
С директното си участие в инвестиционния процес инвеститорите не посочат някой друг като виновен, когато инвестициите не отговарят на очакванията, коментира Ангелоз.
„Те ще са в играта“, казва той.
Друга тенденция, която се заражда на пазара и която специалистите също не препоръчават е инвестицията в т. нар. „слепи пулове“ (от анлг.), при които инвеститорите нямат почти никакъв контрол и яснота към какви активи ще бъдат насочени капиталите, както и в кой момент ще станат инвестициите.
Според определението на Investopedia този тип инвестиции „са често продукт на закъснели пазарни ралита, при които инвеститорите и финансистите са склонни да се водят по-скоро от алчност, отколкото от благоразумие“.
Според Ангелоз тези инвестиции са по-скоро хазарт с бъдещата цена на жилищата през следващите две-три години, поради несигурността относно точния момент, в който инвестиционния мениджър ще реши да инвестира.
От Partners Group са като цяло скептични относно настоящите цени на първокласните имоти, особено в най-големите и развити пазари в Европа и САЩ.
Според компанията растящото търсене на този тип активи, които често се използват като заместител на неизгодните облигации, не е подкрепено от пазарния фундамент.