Въпреки някои прогнози за обещаващо бъдеще на пазара на имоти в Китай, вече редица фактори сочат, че бумът в сектора на най-бързорастящата икономика в света е към своя край.
На фона на тази конюнктура може да се очаква редица инвеститори да започнат (и вече да са започнали) да излизат от вложенията си в сектора.
Стратегията на един от най-богатите бизнесмени в Хонконг обаче изглежда точно обратната. 86-годишният милиардер Чън Ю-Тун е продавал злато и е купувал имоти през 2011 г., и то много имоти, пише Wall Street Journal.
Основателят на най-голямата публична компания за търговия с бижута в Китай Chow Tai Fook Jewellery Group Ltd. е продал дял от 10,5% в компанията чрез първично публично предлагане, с което привлече 2 млрд. долара през декември.
По време на шума покрай предлагането, придружен с обещанията за светлото бъдеще на пазара на бижута в Китай, Чън Ю-Тун реши да вложи парите си в друг сектор.
По-малко от седмица преди IPO-то на Chow Tai Fook Jewellery Group Ltd. той придоби портфолио от бизнес и жилищни имоти в Китай на стойност 900 млн. долара, разположени в град Циндао в източен Китай.
Сделката е била обявена в съобщение до Хонконгската борса от продавача – Shanghai Industrial Holdings Ltd. (SIHL), компания, контролирана от правителството на Шанхай. Според съобщението Чън Ю-Тун е тъст на един от директорите на SIHL.
Моментът за инвестиции в имоти в Китай е „учудващ“, пише изданието, уточнявайки, че рискът за рязка корекция на пазара е голям. Продажбите и новите жилищни проекти в много от градовете в страната се понижиха значително.
По данни на брокерската компания CLSA в края на 2011 г. един от предприемачите в Циндао е предлагал ценови отстъпки, достигащи до 35%, за да привлича купувачи.
Що се отнася до пазара на имоти обаче Чън Ю-Тун не е вчерашен. Въпреки че той нашумя с IPO-то на своята компания за бижута, всъщност той е направил богатството си именно чрез инвестиции в имоти в Китай.
Също така той не е единственият хонконгски милиардер, който планира инвестиции в имоти.
Наскоро от Cheung Kong Holdings, контролиран от милиардера Ли Ка-Шинг, обявиха, че смятат да повишат инвестициите си в земя в Китай.
Самият Чън Ю-Тун пък вероятно се надява, че след регулаторно-контролирана корекция на пазара на имоти през 2012 г. секторът ще поеме по пътя на по-устойчив ръст, цените при който ще бъдат движени от повишени доходи и урбанизация. Това е резонно предположение и богатите хонконгски инвеститори са определено в по-добра позиция от повечето да се справят с очакваните волатилности на пазара. Инвеститорите с по-кратък хоризонт обаче е вероятно да се убедят, че китайските улици все още не са покрити със злато, пише изданието.