Само седмица, откакто кубинците получиха правото свободно да осъществяват сделки с недвижими имоти, и обявите по специализираните сайтове, най-вече американски, вече никнат като гъби. Офертите варират от няколко десетки хиляди долада до 1 млн. долара за вила на брега на океана във Варадеро, пише сп. Тайм.
Новият жилищен закон доведе милиони кубинци до имотна еуфория. Жителите на столицата Хавана се редят на огромни опашки пред специализираната администрация в опит да се сдобият с допълнителна информация и документи по сделките с недвижима собственост.
Отварянето на пазара на имоти в Куба направи още по-очебийна жилищната криза в страната, отбелязва изданието. Много от местните са натъпкани в буквално грохнали къщи и апартаменти. През годините са правени и редица преустройства на старите и тесни жилища, така че да побират разрасналите се семейства.
Правителството на Острова на свободата признава за недостиг от около 500 хил. жилища. Според експерти обаче нуждата на кубинците от нови домове е значително по-остра – прогнозите са за около 1,6 млн. нови жилища.
Икономисти предупреждават, че новият жилищен закон не е панацея и не бива да се очаква твърде много. Голяма част от парите за бъдещите сделки се очаква да бъдат изпратени от роднини на кубинците, които живеят в чужбина. Много от тях обаче ще бъдат предпазливи при подобни инвестиции при условие, че страната продължава да се контролира от семейство Кастро.
Освен това, кубинската общност в изгнание беше тежко ударена от кризата и не е ясно какъв е разполагаемият й доход. Повечето от кубинците-емигранти живеят в Южна Флорида – щат, чието финансово положение не е никак розово, коментира демографът Серхио Диаз-Брикетс.
По думите на Омар Перез, икономист в Центъра за икономически науки към университета в Хавана, някои кубинци имат достатъчно пари. Той представи данни, според които 90% банковите депозити в страната са на 13% от населението. Някои от сметките са за солидни суми от порядъка на 160-200 хил. долара.