fallback

Защо гениите на Wall Street не могат да решат ипотечната криза?

Само американското правителство има достатъчно дълбоки джобове да покрие загубите от рисковите инвестиции в ценни книжа, обезпечени с ипотеки, затова статуквото е толкова желано от пазарните играчи

13:49 | 10.11.11 г. 8

Липсата на финансови иновации в САЩ рядко се цитира като проблем. А именно креативността на банкерите и трейдърите е това, което им позволява да печелят повече. Измислят модерни финансови решения, които след това причиняват финансови проблеми, включително и сложни инструменти по модели на доктори на математическите науки, които могат да бъдат разбрани добре от една шепа хора, пише електронното издание TheAtlantic.com.

Именно финансовите иновации се превърнаха в основния фактор за международната кредитна криза. Смяташе се, че рискът е минимизиран с тези умни финансови инструменти, но схващането се оказа погрешно, продължава изданието.

Днес обаче икономиката на САЩ страда от точно обратното – провалът на Wall Street да създава финансови иновации. Американската финансова индустрия така и не е стигнала до решение как да ограничи държавната роля на ипотечния пазар, а то вероятно е по-просто, отколкото изглежда

Wall Street: Силициевата долина на финансовите иновации

Не е трудно да се разбере защо Щатите са видели толкова много финансови иновации в последното десетилетие. Те са донесли много, ама изключително много добра печалба. Създадоха се работни места с шест- и седемцифрени заплати за хора, които хем са добри в математиката, хем не искат да поемат рисковете на предприемачеството. Стимулите за тези хора са ясни, така че няма защо да се учудваме, че именно Wall Street привлече едни от най-гениалните математически умове.

Прекрасен пример за финансова иновация са ценните книжа, обезпечени с някакви активи. Когато преди няколко десетилетия били създадени ценните книжа, обезпечени с ипотеки, те се възприеха като отлична идея за осигуряване на банките със средства за финансиране на ипотечното кредитиране, като същевременно бяха структурирани така, че да се харесат и на инвеститорите. Подобни инструменти се разработваха и за други продукти, като например авто кредити и кредитни карти. Появиха се и някои екзотични ценни книжа, обезпечени с интересни активи, като например плащане на печалба от лотарията или периодични плащания по съдебни процеси.

Пазарът на деривати даде доста плодородна почва за развитие на финансовите иновации. Застраховките срещу фалит улесниха инвеститорите да хеджират рисковете, произтичащи от притежаваните от тях активи. Цената им беше добър ориентир за това доколко пазарът на облигации се считаше за рисков. Създадоха се и редица по-специални деривати, съобразени с конкретните рискови експозиции на клиентите.

Иновативните ипотечни продукти изиграха основна роля за надуването на жилищния балон в САЩ. Някои от тези иновации се оказаха по-опасни, отколкото се смяташе. Някои от дериватите не диверсифицираха риска толкова добре, колкото твърдяха техните създадели. Ето защо САЩ могат да бъдат спокойно обвинени, че са прекалили с финансовите новости.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:56 | 14.09.22 г.
fallback