За нов закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, настоява председателят на ресорната комисия Тодор Коларов.
В интервю за БТА Коларов заяви, че „инструментът, който в настоящия момент ни е даден, за да реализираме тази функция, не е достатъчен“. Той определи сега действащите регламенти за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, като „далечни от перфектността“.
Председателят на комисията отново призовава да се въведе имуществен праг от 1 млн. лева, над който да се проверява произходът на недоказаните доходи.
Според Коларов конфискацията на недоказаното богатство не бива да се свързва с наказателния процес или присъдата срещу нарушителите.
„Тежката организирана престъпност, прането на пари, трафикът на наркотици и хора много трудно се доказват в наказателния процес. Поради тази причина като механизъм за противодействието й се използва именно конфискацията на необяснимото богатство“, коментира Коларов.
Председателят на комисията призова и за по-ефективно управление на отнетото имущество. „Моят призив за по-ефективно управление произтича от твърденията, че след спечелените дела на комисията отнетото имущество трудно се продава и не може да се реализира печалба, каза Тодор Коларов.
Ръководената от него комисия обаче няма такива правомощия. „Тук трябва да повишим капацитета на органите, които се занимават с реализирането на вече спечеленото в съдебните дела, насрочени от комисията“, заявява той, визирайки Националната агенция за приходите (НАП), която събира тези вземания.
Според Коларов отнетото от комисията имущество би могло да се ползва и по други по-ефективни начини, не само да се продава. Председателят на комисията обаче не посочи възможните решения.